Zdraví

Bolesti zad se nevyhýbají nikomu. Včasný zásah předejde ještě horším problémům

Bolest zad alespoň jednou v životě potkala až 9 lidí z 10 po celém světě. Mnoho z nás zná bolesti zad, které se objeví po dlouhém odpoledni na zahradě nebo mnoha hodinách, kdy jsme seděli u počítače. Takové bolesti většinou rychle zmizí. Někdy mohou být přetrvávající bolesti signálem, že něco v těle není v pořádku. Jaká onemocnění se mohou projevit bolestí zad?

Artróza páteře a ischias mohou působit bolest

Artróza je způsobena jednoduše opotřebením a poškozením kloubních chrupavek. Naše páteř musí denně snášet fyzickou námahu a nošení těžkých nákupů. Po letech jsou klouby opotřebované a mohou se objevit chronické bolesti nebo degenerativní změny. Potíže můžete mít s ohýbáním nebo narovnáním, pomoci může nejlépe fyzioterapie.

Doporučený článek:  Popraskané a suché paty ocení ošetření aspirinem

Ischias je známé onemocnění zad, konkrétně se jedná o tlak na sedací nerv. To vytváří neuvěřitelnou bolest, kterou mnoho lidí popisuje jako nejhorší, jakou v životě zažili. Ischias rozhodně poznáte, protože nebudete moci fungovat běžným způsobem. Lékaři doporučují hodně odpočinku, zmírnění bolesti, rehabilitaci a uvolnění svalů.

Zdroj obrázku: Freepik

Přetížení svalů je běžným problémem, kterému musíte předcházet

Bolesti zad nemusí být způsobeny jen samotnou páteří, ale také namáháním ostatních struktur, které ji drží na svém místě. Jedná se o svaly a vazy, které můžete přetížit tréninkem bez rozcvičky nebo pravidelným nošením břemen. Tyto bolesti jsou typické pro skladníky, pokrývače, farmáře a podobné profese. Léčba je jednoduchá. Odpočívat a přikládat ledové obklady na postižené místo.

Doporučený článek:  Obávané rakovině chodíme nevědomky naproti. Jídelníček je napěchovaný vším, co ji přitahuje

Co dalšího může způsobit bolesti zad?

Příčinami může být také osteoporóza, při které kosti ztrácejí váhu a jsou velmi křehké. Revmatoidní artritida je chronické onemocnění, které se projevuje bolestí malých kloubů, ale postupně se přesouvá také na páteř. A poslední možností je ankylozující spondylitida, která napadá malé klouby a vazy páteře, ale také kyčelní klouby. Tato nemoc vede ke ztuhlosti, bolesti a může narušit běžné každodenní činnosti.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/back-pain/