Zdraví

Halux dokáže způsobit bolest na každém kroku. V mnoha případech pomůže jedině operace

Toto onemocnění postihuje častěji ženy než muže. Bohužel nebývá jen estetickým problémem, ale také bolestivým a braní tak jednoduché činnosti, jako je výběr obuvi. Jedná se o deformaci, která se časem jen prohlubuje.

Odkud tato deformace pochází

Halux nebo také hallux valgus se objevuje v důsledku deformací metatarsophalangeálního kloubu, který se nachází na vnitřní části chodidla na palci na noze. Deformace způsobuje zhrubnutí hlavy kosti, což způsobuje bolest, a je velkým problémem při výběru správné obuvi. Haluxy se nejčastěji objevují geneticky, zvláště na ženské straně, netýkají se však pouze žen.

Dalším faktorem spojeným s výskytem deformací v noze je osifikace špatné obuvi. Příliš těsné boty, ale i ty s vysokými podpatky mohou způsobit nesprávné umístění prstů na nohou, což může mít za následek vznik haluxu. Tvorba haluxů je také ovlivněna poraněními v noze, jakož i revmatoidními onemocněními. Kromě toho jsou běžnější u žen po těhotenství, kdy se oslabují vazy a hormonální změny způsobují, že se deformace vyskytuje častěji.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky nepříjemné deformace

Halux lze jen těžko zaměnit za jiné onemocnění, protože se objevuje na spodní části prstu na noze, na vnitřní straně chodidla se objeví charakteristické ztluštění. Výčnělek kloubu je bolestivý a může být zarudlý. Bolest se může objevit při chůzi, ale i v době, kdy je noha v klidu. Tvar celé nohy se mění a tlak na chodidlo se rozkládá odlišně. To zase způsobuje problémy s kůží na noze a mohou vzniknout mozoly a kuří oka.

Léčba vždy závisí na deformaci a ne vždy vyžaduje chirurgický zákrok. V případě malých změn, které nejsou bolestivé, stojí za to vyzkoušet specializované ortézy, které zabraňují prohloubení deformace. Jedná se o speciální překrytí nasazené na nohu přes noc, které funguje na principu tlačení palce na noze. Je navržené tak, aby obnovilo správný úhel prstu na noze. Mohou vám být doporučena i fyzioterapeutická cvičení, která vám napraví umístění nohy při kráčení. Ve vážných případech je nutná operace.

Zdroj: https://www.canadian.cz/en/articles-and-news/hallux-valgus-prevention-and-treatment/