Zdraví

Bolest uší může mít různou podobu. Zánět přitom není jedinou příčinou

Bolest ucha (otalgie) je častým problémem nejen u dětí. Přestože nejčastější příčinou bolesti ucha je zánět, který je velmi snadno léčitelný, ostatní příčiny, které mohou být zodpovědné za výskyt bolesti, by neměly být podceňovány. Jak poznat zánět? Jak moc ucho bolí a jaké jsou nejčastější příčiny této bolesti?

Jak bolí ucho?

Bolest bývá mnohdy velmi odlišná, velmi záleží na příčině bolesti. Zánět omezený na orgán sluchu je indikován snadno lokalizovatelným ostrým bodnutím uvnitř ucha. Tato bolest se projevuje zejména v noci. Další z bolestí, které mohou nastat v uchu, jsou tupé bolesti sluchového orgánu. Tato bolest nemívá určité umístění a naznačuje poškození okolních struktur, například dásní, nosu nebo dýchacích dutin. Je to dáno přítomností množství nervových spojení mezi uchem a blízkými oblastmi v hlavě.

Zdroj obrázku: Freepik

Symptomy spojené s bolestí ucha:

  • porucha sluchu,
  • směr bolesti od ucha směrem k dásním nebo očím,
  • pocit přetékání vody v uchu,
  • horečka,
  • oslabená chuť k jídlu,
  • vytékající výtok z ucha,
  • podrážděnost,
  • problémy se spánkem.

Bolesti v oblasti středního ucha

Otitis media postihuje především děti do šesti let věku. Vzhledem k existujícímu anatomickému spojení mezi středním uchem a krkem je zde velká pravděpodobnost přenosu infekce. U středního ucha je také velmi nebezpečné nadměrné akustické nebo mechanické trauma ucha, které může mít za následek poškození tympanické membrány a vyvolání krvavé sekrece z ucha.

Bolesti uší v létě

V létě se nejčastěji setkáváme s bolestí zvanou plavecké ucho. Pod tímto názvem se skrývá otitis externa. Příčinou je pravidelné nebo časté vystavení uší vodě a vlhkosti. Také se často setkáváme s bolestí spojenou s vystavením uší studenému vzduchu. Hlavně v době používání klimatizace. Odborníci doporučují, aby byl rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou v budově od 5 do 10 stupňů Celsia.

Zdroj: https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/earache