Stravování, Zdraví

Květák lze připravit na mnoho skvělých způsobů. Při pravidelné konzumaci dokáže předejít rakovině

Někdo květák přímo miluje a jiný si k němu ještě nenašel cestu. A to je škoda, jelikož květák je velice zdravá zelenina plná vitamínů a prospěšných látek. Květák lze konzumovat jak studený, zavařený, tak i vařený, nebo smažený v trojobale. Jak správně připravit květák a kdo by se mu měl raději vyhýbat?

Květák a jeho nutriční hodnoty

Květák má velmi málo kalorií, takže se hodí k jídlu velmi často. Je pokladnicí vlákniny a také se doporučuje lidem, kteří chtějí snížit svou hmotnost. Jelikož má květák velmi nízký glykemický index, je vhodnou potravinou také pro diabetiky. Tato zelenina obsahuje množství minerálů v čele s draslíkem důležitým pro srdce, vápníkem, který pomáhá správnému vývoji kostí, a také obsahuje hořčík, který hraje důležitou roli v metabolických procesech a nervovém vedení. Květák také obsahuje vzácný jód, zinek, měď i fluor.

Protirakovinotvorné účinky

Díky obsahu sulforanu – tedy sloučenině se silnými antioxidačními vlastnostmi – je vhodný pro lidi se sklonem k zánětům v těle. Také díky vitamínům C a E a i díky manganu se tato zelenina dostala do tabulky protirakovinotvorných potravin. Květák dle vědců chrání před rozvojem rakoviny prsu, prostaty a také před rakovinou močových cest.

Zdroj obrázku: Freepik

Květák pro kardiovaskulární zdraví

Květák obsahuje glukorafaniny (prekurzory biologicky aktivního sulforafanu), a tak pravidelná konzumace této brukvovité zeleniny ovlivňuje lepší stav cév a zlepšuje krevní oběh. Chrání také před aterosklerózou a hypertenzí.

Kdo by se měl květáku vyhnout?

Květák má snad jedinou nevýhodu a tou je špatná stravitelnost. Proto by si na něj měli dát pozor lidé, kteří mají problémy se zažíváním. Květák se nedoporučuje ani ženám ve třetím trimestru těhotenství a velmi malým dětem. Pokud chcete zabránit plynatosti střev po konzumaci květáku, doporučuje se tuto zeleninu podávat s koprem nebo kmínem.

Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/health-benefits-cauliflower