Stravování, Zajímavosti

Lahůdky, které lákaly za socialismu. Jídelny, automaty a domácí recepty byly bezkonkurenční

Dnes stačí vyrazit do krajského města a můžeme ochutnat klidně celý svět. Obvykle nemáme problém najít tematicky zaměřené restaurace, které nabízejí jídlo z různých koutů světa. Jinak tomu ale bylo za socialismu. V takzvaných automatech, jídelnách nebo hospodách bylo často základní, v celé zemi stejné jídlo. A to si lidé připravovali mnohdy i doma, podle osvědčených receptů. Jaké pokrmy byly hitem?

Guláš a polévka

Obliba guláše přetrvala. Nejenom že z jídelních lístků současných hospod nevymizel, ale je stále hodně oblíbený. A jinak tomu nebylo ani za socialismu. Kromě guláše to však byla i gulášová polévka s pečivem. Takzvaná „svačinová“, na kterou chodily, často už brzy ráno, party dělníků.

Doporučený článek:  Maminka Klára: Dovolená u moře je něco, co svým dětem nikdy nebudu moct dopřát. Kamarádky mi radí, ať si znovu půjčím

Pivo a párek

Socialistická gastronomie často stavěla na naprosté jednoduchosti a osvědčené klasice. To, co si dnes dáme spíše na kulturních akcích nebo sportovních utkáních, bylo dříve běžnou věcí. Řeč je o párku s hořčicí a pečivem, k čemuž pochopitelně nemohl chybět jeden z nejoblíbenějších nápojů. Řeč je samozřejmě o pivu.

Zdroj obrázku: Freepik

Pochoutkový salát

Oběd, který byl sice studený, ale byl levný a velmi oblíbený. Pochoutkový salát v papíru nebo v kelímku s rohlíkem. Jednoduchá gastronomie, která byla populární i doma, kde se tento salát často připravoval. Jeho sláva mu ale vydržela i do dnešní doby. Stále ho můžeme najít na pultech obchodů a řada lidí ho připravuje i doma.

Doporučený článek:  Jídelníček pro zdravé oči: nechybí na něm ryby, ořechy, semena ani zelenina

Aspiky

Buď je milujete, nebo nesnášíte. Aspiky byly za socialismu další z poměrně oblíbených a levných pochoutek. Dnes je sice považujeme spíše za retro, ale to neznamená, že nejsou k sehnání. Naopak. Stále lze najít podniky, které šunku v aspiku nabízejí, některé dokonce připravují i netradiční aspikové dorty.

Šunky s křenem

Když předkrm, tak klasiku nejklasičtější. Šunku s křenem. Co na tom, že každému strávníkovi bylo cítit z pusy a křen mu dokonale spálil a otupil chuťové pohárky. Za „socíku“ byl tento předkrm velmi populární, a dokonce křenovou rolku najdete i v menu některých dnešních restaurací.

Zdroj: https://culture.pl/en/article/10-surprising-eating-habits-from-the-communist-regime-era