Zdraví

Vyplázněte jazyk! Jeho barva prozradí, s jakou nemocí tělo bojuje

Lidský jazyk má běžně růžovou barvu, ale někdy se jeho zabarvení změní a dojde i k otoku nebo ke vzniku bílých pupínků. Co takové příznaky znamenají? Může jít o různá onemocnění včetně Kawasakiho nemoci, cukrovky, revmatoidní artritidy nebo potíží se štítnou žlázou. Jak tyto nemoci poznat od méně závažných stavů, kdy se tělu nedostává vitamínů, železa nebo jazyk vysílá signály o potížích se žaludkem?

Jazyk jako důležitý svalový orgán

Lidský jazyk je důležitý svalový orgán, který umožňuje pít, jíst, polykat nebo mluvit. Obsahuje chuťové pohárky, díky kterým se rozlišuje sladká, slaná, kyselá a hořká chuť. Je umístěný ve spodní části ústní dutiny, přičemž se skládá z kořene, těla a hrotu. Zdravý jazyk má narůžovělou barvu, je vlhký a má matný vzhled, výčnělky (papily) jsou čisté a lehce vystouplé. Při pohybu jazykem by neměla být cítit bolest. Nejčastější potíže nastávají při nedostatku vitamínů, zejména skupiny B (B2, B12) nebo železa, kdy se objevují fialové, tmavě šedé nebo namodralé skvrny.

Doporučený článek:  O krásnou pleť a klidné zažívání se postará bylinka, kterou málokdo dokáže ocenit
Zdroj obrázku: Freepik

Tmavě hnědá značí zažívací potíže

Co trápí tělo, když je jazyk zbarvený do tmavě hnědé? Tento jev doprovází zažívací potíže nebo značí nedostatečnou okysličenost těla. Na trávicí obtíže upozorňuje i žlutý jazyk, kdy je v ohrožení žaludek. Může jít o žaludeční vředy, ale stejně tak o nepříjemný reflux nebo o dopad bakteriálních infekcí, které napadly tělo. Při tmavě červeném nebo nepřirozeně červeném jazyku je nutné navštívit lékaře, může jít o spálu nebo Kawasakiho nemoc.

Bílý povlak upozorňuje na zánět

Tmavě modrý jazyk? Nejedli jste náhodou borůvky? I to se může stát, protože barevné změny nastávají též po jídle nebo pití, zejména po kávě nebo červeném vínu či šťávě z černého rybízu. Na jazyku se může objevit též bílý povlak. Nejčastěji se jedná o zánět nebo infekci streptokoky, případně o mykózu. Otok může být naopak způsobený akutní alergickou reakcí nebo může být příznakem některých vrozených chorob včetně Pompeho nemoci, amyloidózy nebo Downova syndromu.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/tongue-color