Rady a tipy

Kaštany jsou víc než podzimní dekorace. Snadno se promění v ekologické mýdlo nebo prací prostředek

Kaštany nejsou jen skvělý způsob, jak zabavit děti oblíbeným vyráběním postaviček, ale jsou také užitečné i při každodenních domácích pracích. Mimo jiné je využijeme na mytí.

Jak vyrobit prací prostředek?

Kaštany jsou extrémně ekologickým a zcela přírodním pracím prostředkem. To vše díky saponinům, které jsou obsažené v plodech jírovce. Kontaktem s vodou saponiny vytvářejí pěnu, kterou lze využít při každodenním praní prádla. Výroba pracího prostředku z obyčejných kaštanů není nic složitého, zvládne to naprosto každý.

Při další procházce nasbírejte pár plodů kaštanu a doma je důkladně opláchněte ve vodě. Poté je rozkrájejte na čtvrtiny nebo rozdrťte kladívkem. Je nutné zbavit se všech slupek. Poté kousky kaštanů vhoďte do nádoby se šroubovacím uzávěrem a zalijte 300 ml horké vody. Pevně uzavřete a protřepejte. Roztok následně sceďte přes sítko.

Zdroj obrázku: Freepik

Mýdlo na ruce

Z nasbíraných kaštanů si můžete také připravit přírodní tekuté mýdlo na mytí rukou. Stačí zbavit asi deset kaštanů skořápek a rozdrtit je nožem, v hmoždíři nebo výkonným mixérem. Nadrcenou hmotu vložte do hrnce a přidejte sklenici vody. Přiveďte k varu a nechte asi osm nebo deset minut vařit. Poté tekutinu sceďte přes jemný cedník.

Tento kaštanový roztok můžete jednoduše nalít do dávkovače, ale lze ho použít i přímo pro praní v pračce. Studenou směs nalijte do přihrádky na prací prostředek a nastavte příslušný program. Mytí za pomoci kaštanů ale může být ještě jednodušší – sesbírané plody nakrájejte na čtvrtiny a vložte do sáčku určeného k praní prádla. Ten vhoďte spolu se špinavým oblečením do bubnu pračky, navolte vhodný program a spusťte prací cyklus. Kaštany začnou uvolňovat mycí složky a prádlo bude čisté.

Zdroj: https://totallywilduk.co.uk/2022/02/08/horse-chestnut-soap-recipe/