Domov, Rady a tipy

Většina lidí vylévá do odpadu poklad. Voda plná vitamínů prospěje rostlinám doma i na zahradě

Věděli jste, že vyléváním vody z brambor ztrácíte šanci zlepšit stav svých pokojových rostlin? Je to velká škoda, a to nejen finanční. Díky vodě po bramborách ušetříte na chemických hnojivech a podpoříte planetu. Voda, ve které jste vařili brambory, obsahuje mnoho cenných složek, které pomohou při péči o rostliny.

Studnice minerálních látek

Voda z brambor se obvykle vylije do dřezu. Málokdo ví, že tímto způsobem plýtváme cennou sbírkou složek, které budou živit a podporovat růst pokojových rostlin. Voda po vaření brambor obsahuje téměř vše, co samotné brambory, takže je bohatá na fosfor, hořčík, škrob, vápník, vitamíny A, B, E a K, draslík a železo.

Použití bramborové vody jako přírodního hnojiva je velmi jednoduché. Díky vysokému obsahu fosforu voda po bramborách pozitivně ovlivní proces vývoje kořenového systému a výrazně jej urychlí. Draslík podpoří hlavně listy, posílí je a zlepší stav květů i samotné kvetení. Zbývající mikroelementy pomohou rostlinám v boji proti chorobám, které je napadají, a dokonce i některým škůdcům.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak používat hnojivo

Vysoký obsah škrobu v bramborách způsobí, že zbylá voda bude mít pozitivní vliv na mikroorganismy přítomné v půdě. Použití je velmi jednoduché, ale musíte být opatrní, některé rostliny mají výživové požadavky, které nelze splnit pouze bramborovou vodou. Rozhodně byste s ní neměli zalévat vřesy, orchideje nebo kapradiny.

Kromě toho by se voda po bramborách neměla používat k hnojení ani horká, ani vařící. Nejprve se musí zchladit, aby nedošlo ke spálení rostlin. Také je zakázáno zalévat rostliny osolenou vodou po bramborách, protože sůl jim může ublížit. Při použití vody po bramborách na hnojení rostlin ji nezapomeňte nalévat na substrát, a ne na květinu. Bramborová voda může být použita k oživení mikrobiálního života v kompostéru.

Zdroj: https://flourishingplants.com/using-potato-water-for-plants/