Rady a tipy

Díky správnému řezu a čerstvé vodě vydrží tulipány ve váze déle čerstvé

Tulipány jsou velmi oblíbenou květinou, kterou ženy dostávají nejen na Velikonoce, ale objevit se mohou po celý rok. Jsou to dekorace, které ve váze bohužel vydrží jenom několik dní. Jestli chcete mít na stole tulipány delší dobu, musíte se zaměřit na tipy, které prodlouží jejich životnost. Tím pádem si budete moci vychutnat nejen jejich vzhled, ale také vůni.

Jak udržet tulipány dlouho čerstvé?

Tulipány jsou oblíbené jarní květiny, které ženy dostávají nejen při zvláštních příležitostech. Dělají radost především v období Velikonoc, protože patří mezi první známky jara. Kytice tulipánů ale vydrží pouze několik dní, pokud nebudete vědět, jak o ně pečovat, abyste si jich užili o něco déle. Jako první, co musíte udělat, je seříznout jim stonky. Tím docílíte toho, že tulipány budu nabírat více vody, a tím pádem ve váze vydrží o mnoho dní déle.

Vodu ale musíte pravidelně měnit, protože je to alfa a omega toho, abyste jim prodloužili trvanlivost. Stonky pak zastřihněte ideálně ostrým nožem pod úhlem 45 stupňů. Stačí tři centimetry a při každé výměně vody byste stonek měli zastřihnout znovu. Tulipány nesnesou, pokud mají ve vodě ponořené listy, proto je raději předem otrhejte.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké triky můžete použít k prodloužení životnosti tulipánů?

Voda je pro květiny velmi důležitá, ale musí mít dennodenně čerstvou. Nesmí být studená, ale vlažná, protože jedině tak rostliny nejen přežijí, ale vodu budou čerpat správně. Do vody pak můžete přidat prostředky, které zajistí, že tulipány vydrží ve váze o něco déle. Jedním z nich je cukr, stačí jedna lžička do celé vázy. Někteří do vody dávají i měděnou minci.

Do vázy nedávejte vodu po okraj, protože by rostlina mohla hnít a dlouho byste si její krásu neužili. Tulipány není vhodné dávat na parapet, na který paří slunce, stejně tak nemají rády ani teplo. Dejte je na místo, kde bude chladněji, a nezapomeňte si nastudovat, s jakými rostlinami se ve váze nesnesou, protože to hodně ovlivňuje jejich životnost. Do jejich blízkosti nedávejte narcisy ani růže, které mohou způsobit, že budou tulipány rychleji vadnout.

Zdroj: https://www.ehow.com/how-does_4901914_sugar-prolong-life-cut-flowers.html, https://100things2do.ca/prolonging-the-life-of-tulips/, https://greenfreshflorals.com/blogs/flora-blog/how-florists-keep-flowers-alive, https://www.chrysal.com/tips/why-should-you-cut-stems, https://www.woodenshoe.com/care/cut-flower-care/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Tulip%C3%A1n, https://www.stonegableblog.com/care-for-cut-tulips/