Domov

Muškáty milují slunce a prostor. Spokojené rostliny pokvetou bohatě až do konce října

Jsou oblíbené v celém středoevropském regionu, skví se na balkonech v rakouských Alpách, na tuzemských terasách i na předzahrádkách v Polsku. Řeč je o muškátech, které zdobí venkovní prostor, přičemž existují různé druhy, které kvetou od května až do října. Jak se o muškáty starat, aby byly ozdobou balkonového zábradlí nebo terasy? Seznamte se s tipy zkušených zahrádkářů!

Královny balkonů a teras

Zatímco růže jsou královnami zahrad, bezesporu pelargonie neboli muškáty zase vládnou balkonům a rozličným terasám či předzahrádkám. Těžko si představit letní sezónu právě bez truhlíků s pestrobarevnými kvítky, které zdobí venkovní prostor. Nejčastěji se setkáváme se třemi druhy muškátů. Záhonové s většími květy a mechovými listy se pěstují v květináčích, truhlících nebo na zahradě, přičemž mají vzpřímený vzhled, jsou až půl metru vysoké. Oblíbené jsou též převislé neboli popínavé muškáty, které tvoří závěje květů dlouhé až 120 centimetrů, případně anglické, které jsou známé velkými pestrobarevnými květy a intenzivní vůní.

Doporučený článek:  Při praní prádla můžeme jednoduše ušetřit
Zdroj obrázku: Freepik

Dostatek místa i správný substrát

Co potřebují všechny druhy muškátů pro svůj růst a bohaté květy? Správně zvolenou nádobu, která rostlinám umožní dostatek prostoru. Sazenice musí být od sebe vzdálené asi 25 centimetrů, přičemž lze kombinovat různé druhy muškátů. Dopředu se hodí popínavé, naopak do zadní části truhlíku klasické vzpřímené. Dno nádoby je nutné opatřit drenážní vrstvou z malých oblázků, protože rostliny nesnesou kořeny ve vodě. Na drenáž se umísťuje substrát, ideálně určený pro kvetoucí rostliny.

Doporučený článek:  Ovocné mušky lze nalákat do domácí pasti

Umístění a dostatečná zálivka

Co je při péči o muškáty nejdůležitější? Jednoznačně umístění, které je klíčové pro bohatost květů. Muškáty milují sluneční paprsky, o dost hůře se jim daří v polostínu nebo přímo ve stínu. V letním období se musí muškáty zalévat pravidelně, optimálně v ranních a večerních hodinách vlažnou odstátou vodou, přičemž kapky by se neměly dostat na listy. Pro bohaté kvetení je důležité zahnojovat každý týden nebo ob týden, přičemž se hodí i doma připravená hnojiva, jako jsou kvasnicové, přesličkové nebo kopřivové.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/plants/pelargonium/growing-guide