Životní styl

Rychlá chůze prodlouží život o 20 let. Přirozený pohyb pomůže víc než hodiny ve fitku

Chůze patří mezi nejpřirozenější pohyby, které děláme. Můžeme chodit rychle nebo pomalu, stále více lidí si oblíbilo také běh nebo chůzi s nordic walking hůlkami, které navíc dodají stabilitu především starším lidem. Rozhodně se vyplatí chodit na procházky, ale dělejte to stylem, který zaručí, že budete nejen hubnout, ale také déle žít. Některé aspekty souvisí s chůzí i délkou života.

Rychlou chůzí můžete omládnout o několik let

Rychlá chůze znamená, že budete hubnout, cítit se dobře a navíc je to jednoduchý způsob, jak si prodloužit život. Dokazují to vědci, kteří provedli zajímavou studii. Prokázali souvislost mezi rychlostí chůze a délkou telomer v leukocytech. Jestliže někdo chodil celý život rychleji než ostatní, byl jeho metabolický věk až o 16 let nižší než věk skutečný.

Studie se věnovala hlavně rychlejšímu tempu chůze, dnes ale většina z nás chodí spíše na pomalejší procházky nebo si naopak jde vyloženě zaběhat. Rychlá chůze je vhodná pro všechny, mladé, starší, ale také maminky s kočárky. Při každém dělení buňky se telomery zkracují, až se buňka dostane do stavu, kdy se telomery dál dělit nemůžou. Biologický věk pak ukazuje, jak je naše tělo staré, s datem narození nesouvisí.

Zdroj obrázku: Freepik

Dejte si denně deset minut rychlé chůze

Denně vám bude stačit pouze několik minut rychlé chůze a za několik měsíců se můžete skutečně cítit mladší, což bude znát nejen na vaší postavě, ale také na měření, které ukazuje, na kolik let se vaše tělo cítí. Jestliže se nebudete cítit dobře a navíc budete bez fyzické aktivity, může se projevit nejen slabost, ale také se zhorší pokožka nebo začnou vypadávat vlasy. K rakovině pak bude jen krůček.

Energičtí chodci pak mají až o 20 delší život ve srovnání s těmi pomalejšími. Jasně, chůzi si může dopřát každý, záleží ale na tom, jak bude rychlá. Rozhodně byste fyzický pohyb neměli zanedbávat, stejně tak zdravou stravu a celkový životní styl.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/walking-for-good-health, https://www.insider.com/brisk-walking-slow-signs-aging-16-years-study-2022-4, https://www.bluezones.com/2018/07/research-says-walking-this-much-per-week-extends-your-life/, https://bmjopen.bmj.com/content/1/2/bmjopen-2011-000240, https://www.upi.com/Health_News/2022/08/24/octogenarians-walking-prolonged-life-study/7051661353272/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%AFze, https://www.insider.com/brisk-walking-slow-signs-aging-16-years-study-2022-4