Krása, Životní styl

Bujónová dieta má přísná pravidla. Výsledek ale rozhodně stojí za to

Pokud máte problémy s váhou, zkoušíte změnit svůj životní styl a snížit rizika, která vyplývají z nadváhy a obezity, možná už jste slyšeli o bujónové dietě. Podporuje rychlé hubnutí  a navíc dokáže redukovat vrásky. Již ve starověku se používaly masové vývary k očistě organismu a k léčbě onemocnění žaludku a ledvin.

Základem diety je vývar

Bujónová dieta trvá tři týdny. Dva dny v týdnu je povolen pouze vývar z masa, kostí nebo zeleniny a zbývající dny nízkosacharidová strava. Vývarové dny na sebe nesmí navazovat. Poslední jídlo by se mělo sníst do 19 hodin. Během bujónových dní přijmeme pouze 300–500 kalorií. Tyto dny bývají nazývány bujónový půst. Je potřeba vypít 6 sklenic vývaru. Vývar by měl pocházet z masa nejlépe z ekologického chovu, základem mohou být kosti, chrupavky, kostní dřeň. Použít můžete hovězí maso, drůbeží nebo ryby. Nejvhodnější způsob přípravy je v pomalém hrnci. Můžete přidat mrkev, petržel, cibuli.

Doporučený článek:  Akné trápí nejen mladou pokožku. Díky změně jídelníčku můžou pupínky úplně zmizet
Zdroj obrázku: Freepik

Co jíst ve zbylých dnech?

Tato dieta má specifická pravidla. Aby fungovala, je potřeba se jich držet. V pěti dnech, kdy nepijete vývar, by základem vašeho jídelníčku mělo být libové maso, ryby a vejce. K nim si můžete dát zeleninu s nízkým obsahem škrobu, například chřest, špenát, rajčata, brokolici, květák nebo zelí. Ovoce je povolené omezeně, jen jeden kus denně a nejlépe kyselá jablka nebo citrusy. Klasická mouka je zakázána, pokud mouku potřebujete, použijte kokosovou nebo mandlovou. Z tuků je povoleno ghí, avokádo, kokosový a olivový olej. Dochucovat jídlo můžete bylinkami a malým množstvím soli.

Doporučený článek:  Dieta pro dlouhý život: vědci sestavili stravu, která může zachránit 26 milionů lidí ročně

Účinky

Jde o velmi účinný způsob, jak snížit váhu. Za tři týdny můžete snížit váhu až o sedm kilogramů. Nicméně jako u všech těchto diet může dojít k opětovnému nabrání pracně shozených kil, pokud trvale nezměníte svůj životní styl. Další vedlejší efekt je redukce vrásek. Díky vysokému množství kolagenu, který přijímáte, se vám může zlepšit pleť. Buďte s touto dietou opatrní v případě, že máte potíže s ledvinami a zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi. V tomto případě vám může i uškodit.

Zdroj: https://www.medicinenet.com/bone_broth_diet_review/article.htm