Zdraví

Když je tělo v nepohodě, dá to rychle najevo. Špatnou imunitu prozradí čtyři příznaky

Lidský imunitní systém je velmi komplikovaný a funguje na vzájemné spolupráci mnoha různých tělesných pochodů. Naše tělo nám také může vysílat signály, že imunita není úplně ideální. Jak to poznáte? Tyto signály mluví velmi jasně.

Náchylnost k nachlazení

Pokud jste nemocní častěji než obvykle, nebo dokonce jen při malém nachlazení či prochladnutí skončíte na týden v posteli s horečkou, je pravděpodobné, že vaše imunita je na tom skutečně dost špatně. Příznakem nedostatku imunitního systému mohou být také vleklé infekce a chronické záněty, které se obtížně léčí.

Doporučený článek:  Osvěží, uleví od bolesti a vypořádá se s rýmou: to vše nabízí obyčejná máta

Slabost a ospalost

Nedostatek elánu, ale také celodenní únava nebo ospalost jsou známkou toho, že imunita by potřebovala pořádně nakopnout. Je patrné, že vaše tělo šetří na výdajích na energii, protože dobře ví, že by jej jakákoliv přílišná zátěž dokázala skolit. Možná vás trápí i anémie nebo nedostatek vitamínů, které ve výsledku vedou také k oslabenému imunitnímu systému. Vyplatí se proto o své tělo pečovat ještě více než obvykle. Zejména dbejte na zdravý spánek a posilujte imunitu prostřednictvím vitamínu D3.

Doporučený článek:  Metabolický věk ovlivňuje každodenní strava. Některými potravinami lze snížit
Zdroj obrázku: Freepik

Nezdravý vzhled a skvrny na nehtech

O špatné imunitě svědčí také nažloutlá pleť, tmavé kruhy pod očima a bílé skvrny na nehtech. Tímto způsobem se nejčastěji projevuje nedostatek zinku, hořčíku, draslíku, křemíku, vitaminu A a vitaminů skupiny B.

Žaludeční potíže

Zácpa, průjem, příznaky syndromu dráždivého tračníku, nadměrná plynatost a bublání ve střevech značí, že imunita si ve vašem případě nestojí velmi dobře. Imunita je totiž přímo závislá na stavu střevního mikrobiomu. Pokud střevní bakterie například umírají v důsledku špatné stravy, antibiotické terapie nebo nemoci, jde to s imunitou z kopce. Přirozená obrana proti infekci prakticky přestává existovat. Pak je namístě zastavit se a změnit svůj životní styl, jinak si koledujete o vážné potíže.

Zdroj: https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2020/march/weakened-immune-system