Zdraví

Vyplázněte jazyk! Bílý povlak znamená problém, rychlé řešení však existuje

Objevuje se vám po vypláznutí na jazyku nevzhledný bílý povlak? K tomuto jevu dochází při nedostatečné nebo nesprávně prováděné ústní hygieně. Objevuje se však také v případě některých onemocnění. Jazyk má přirozeně narůžovělou barvu a na jeho povrchu jsou vidět póry. Co je možné udělat pro odstranění bílého povlaku a kdy je lepší situaci nepodceňovat a vyhledat lékaře?

Bílý povlak na jazyku

Bělavý povlak může pokrýt část jazyka nebo jeho celý povrch, ale také vnitřek ústní dutiny. Povětšinou lidé cítí hořkost v ústech. Častým důvodem pro vznik povlaku je špatná ústní hygiena, kdy se v ústech začnou nadměrně množit bakterie a způsobí zánět. Tento jev provází často kuřáky, protože tabák a nikotinový kouř způsobují zápach, který se koncentruje v ústech a vzniká nadměrným způsobem plak, který může mít bílou nebo našedlou barvu. V některých případech bílý povlak věští závažné onemocnění.

Doporučený článek:  Lidé kvůli ní pláčou, přesto je nejlepším parťákem do sychravých dnů. Cibule vyléčí nejednu nemoc
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na další příznaky

Bílý povlak na jazyku není přirozený jev, proto by měl být vždy signálem pro obezřetnost. Velké bílé skvrny, které rohovatí, jsou důvodem pro obavy a návštěvu lékaře. Může se totiž jednat o rakovinu. Šedobílý povlak se objevuje též v případě břišního tyfu, kdy se skvrny koncentrují na středu a nezasahují na špičku nebo kraje jazyka. Častým důvodem pro bílý jazyk je spála nebo streptokoková infekce, kterou doprovází začervenání nebo vyrážka na tvářích. Bílý jazyk se objevuje zároveň při dehydrataci organismu, je nutné dodržovat pitný režim a vypít alespoň dva litry vody.

Doporučený článek:  Odborníci si vzali na mušku pravidlo pěti sekund. Na jídlo spadlé na zem mají jasný názor

Odstranění plaku z jazyka

Pro odstranění plaku dobře funguje speciální zubní kartáček na čištění jazyka, který se prodává v běžných obchodech nebo drogeriích. Pro odstranění bakterií je možné použít výplach vodou s citronem nebo s přidáním aloe vera. Dobře působí potravinářský glycerin, prášek stačí nasypat na jazyk a jemně rozetřít zubním kartáčkem. Po 5 minutách je ještě nutné si dobře vypláchnout ústa. Obdobně se používá jedlá soda v kombinaci s citronovou šťávou smíchané v poměru 1 : 1, opět se pasta roztírá pomocí kartáčku na jazyk a po dvou minutách se vyplivne. Milovníci kurkumy mohou namísto jedlé sody použít toto koření spolu s citronovou šťávou, tentokrát v poměru 2 : 1, a opět nechat působit, na závěr opláchnout.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17654-white-tongue