Zdraví

Pravidelné prohlídky u zubaře mohou zachránit život. Zubní lékař dokáže včas poznat závažnou chorobu

Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění látkové výměny, při kterém nedochází v těle k přeměně cukrů a organismus nedokonale zpracovává tuky, bílkoviny a další látky. Povětšinou se zjistí cukrovka z rozboru krve s ohledem na vysokou hladinu cukru. Příznaky jsou ale viditelné také v ústech. Může se jednat o sucho v ústech a pocity žízně, infekty dásní nebo záněty. Jaké další známky cukrovky jsou viditelné v ústní dutině?

Sucho v ústech

Tento příznak je typický pro cukrovku 1. i 2. typu a trápí 4–8 diabetiků z 10. Pocit sucha v ústech nemusí být vlivem dehydratace, ale onemocnění má vliv na tok slin, proto mají nemocní pocity žízně. Způsobená dehydratace vede k vyššímu výskytu zubního kazu i zánětů. Má vliv na spánek, čich i chuť, dokonce vede k horšímu vyslovování. Diabetici mají pocity žízně nehledě na dodržování pitného režimu, trápí je i pálení v ústech.

Doporučený článek:  Vitamín E působí proti stárnutí organismu

Acetonový zápach z dechu

Při cukrovce může docházet ke ketoacidóze, což je stav, kdy tělo produkuje ketolátky a má nedostatek inzulínu. Výrazným projevem je ovocný dech, acetonový zápach, který může připomínat nasládlou ovocnou vůni. Nejedná se tedy o nedostatečnou ústní hygienu, ale důsledek špatné aplikace inzulínu nebo včas nediagnostikované cukrovky. Kromě ovocného dechu způsobuje ketoacidóza únavu, zrychlené dýchání, svalovou slabost, ospalost, a v nejhorším případě může vést ke kómatu nebo k smrti.

Zdroj obrázku: Freepik

Plísňové infekce a vředy

Cukrovka oslabuje imunitu, tělo se tak nemůže bránit různým druhům infekcí, proto pacienti často trpí kandidózou v ústní dutině. Mezi projevy tohoto onemocnění v ústech patří bílý povlak na jazyku, červené skvrny, vřídky v ústech nebo bolestivé praskliny v koutcích úst.

Doporučený článek:  Proč jsou antioxidanty důležité a v jakých potravinách je najdeme?

Vyšší kazivost zubů

Při cukrovce dochází k omezení produkce slin, což má vliv na zvýšenou kazivost zubů a záněty dásní. K tomu se v ústech více hromadí škodlivé bakterie a v ústní dutině je nadbytek lepkavého plaku. Lidem s cukrovkou hrozí ve vyšší míře parodontóza a záněty dásní, které se hůře hojí. Dásně bývají citlivější než u ostatních pacientů.

Zdroj: https://www.sharecare.com/health/diabetes-oral-health/can-my-dentist-diagnose-diabetes