Zdraví, Životní styl

Zdravá a vyvážená strava je základním předpokladem pro dlouhý život

Víte, jaké potraviny jíst, abyste žili opravdu dlouho? Recepty na dlouhověkost znali už ve starém Řecku. Lidí, kteří se dožili 100 a více let, není mnoho ani teď, ale jsou tací, kteří tento recept znají. Jak se jim povedlo dožít se vysokého věku? Není to pouze o tom, jaké potraviny jíte, ale samozřejmě je to hlavní předpoklad pro dlouhověkost. Co jíst, abyste na světě byli dlouho?

Dlouhověkost je téma, které se neustále diskutuje

Články o dlouhověkosti najdeme všude a některé mohou být velmi staré. Dokonce se objevily také teorie, které vysvětlují, jak je možné dožít se opravdu vysokého věku. Podle různých zpráv je za dosud nejstarší ženu považována Polka, které bylo v roce 1876 166 let. Je to věk, kterému by dnes už nikdo nevěřil, protože dnes se dožíváme maximálně cca 110 let. Takoví lidé jsou dokonce ještě plní energie a rozdávají úsměvy na všechny strany.

Doporučený článek:  Pečovat o své duševní zdraví dokáže každý člověk i bez léků

Největší počet lidí s nejvyšším věkem najdete v Japonsku. Tam nyní žije 70 000 lidí, kteří se dožili více než stovky. Japonsko ale není jediné místo na světě, kde mají recepty na dlouhověkost. Na některých ostrovech, které mohou být pro nás neznámé, jsou lidé, kteří vědí, jaké potraviny jíst a co pro své tělo dělat, aby vydrželo opravdu i o několik desítek let více, než je běžné.

Zdroj obrázku: Freepik

Čemu se vyhnout, abyste se dožili vysokého věku?

Pokud chcete žít opravdu dlouho, měli byste se vyhnout rychlému občerstvení a celkově pokrmům, které nemají se zdravým životním stylem nic společného. Japonci a domorodí obyvatelé vzdálených míst se živí převážně rybami. Vyloučit byste měli také cukr, kterým si pouze zaděláváte na zdravotní problémy. Dezerty si můžete dát jednou za čas, ale neměly být součástí vašeho denního jídelníčku.

Doporučený článek:  Teplá koupel příjemně ukolébá ke spánku. Ideální čas je jen jeden

Středomořská strava se ukázala v tomto ohledu jako velmi účinná. V jídelníčku byste měli mít nejen dostatek vitaminů a minerálů, ale také dalších látek, které naše tělo potřebuje. Pokud se ho naučíme poslouchat, odmění se nám tím, že nám bude dlouho sloužit. Nebude pak problém dožít se vysokého věku.

Zdroj: https://www.webmd.com/healthy-aging/features/longevity-foods, https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/may/26/happy-ever-after-25-ways-to-live-well-into-old-age, https://www.nationalgeographic.com/travel/article/uncover-the-secrets-of-longevity-in-this-japanese-village, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-longevity/, https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/longevity-diet/