Zdraví

Esenciální oleje potěší příjemnou vůní i jedinečnými účinky. Těchto sedm nesmí v lékárničce chybět

Esenciální oleje se používají v aromaterapii. V závislosti na typu rostliny se mohou tvořit z květů, listů, semen nebo stonků. Výběr konkrétního esenciálního oleje závisí na účinku, kterého chcete dosáhnout. Níže uvádíme vlastnosti a možnosti využití některých esenciálních olejů.

Co je aromaterapie?

Aromaterapie je obor alternativní medicíny. Je založena na použití esenciálních olejů ke zlepšení nálady nebo k léčbě určitých onemocnění. Aromaterapie má mimořádně bohatou historii a léčivé účinky esenciálních olejů byly využívány ve většině starověkých kultur. Můžou se používat ve formě inhalace, masáže nebo koupele.

Doporučený článek:  Každá žena touží vypadat dokonale. Zatahování břicha vypadá nevinně, dopad na tělo má ale obrovský

Funguje to?

Dosud žádná ze studií nepotvrdila, že by esenciální oleje samy o sobě mohly onemocněním přecházet nebo je zcela vyléčit. Určitě se tedy nejedná o alternativu k běžně používané léčbě. Může to být ale vhodný doplněk ke zlepšení stavu. Platí, že léčba éterickými oleji dokáže zlepšit celkovou pohodu pacienta, dále také zmírňuje nepříjemné doprovodné projevy, jako je nevolnost, problémy se spánkem a napětí.

Zdroj obrázku: Freepik

Které oleje použít?

Výběr konkrétního esenciálního oleje závisí na účinku, kterého chcete dosáhnout. Níže jsou uvedeny vlastnosti a aplikace nejoblíbenějších esenciálních olejů. K nim patří:

  • Levandulový olej. Pomáhá při nespavosti, dále podrážděnosti, stresu, bolesti svalů, příznacích nachlazení nebo při kožních potížích.
  • Eukalyptový olej. Dokáže zmírňovat příznaky nachlazení a chřipky, zánět průdušek, problémy s dutinami, silný kašel, ale třeba také velmi nepříjemné opary.
  • Rozmarýnový olej. Bojuje s akné, lupy, bakteriálními a virovými infekcemi krku, dutin, průdušek a plic. Může pomoci dodat také více energie.
  • Grapefruitový olej. Velmi dobře působí proti celulitidě a striím. Dále zlepšuje krevní oběh, má antibakteriální vlastnosti a zlepšuje náladu.
  • Tymiánový olej. Je ideálním pomocníkem na kašel, příznaky nachlazení a chřipky.
  • Bergamotový olej. Pomůže vám při únavě, bolestech hlavy či depresivní náladě.
  • Růžový olej. Uleví od bolestí hlavy, migrén, úzkosti nebo i menstruačních bolestí.
Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/essential-oils-101-do-they-work-how-do-you-use-them/