Krása, Stravování, Životní styl

Nejlépe se hubne s rozumem. Zaručené rady a zažité mýty tělu nic dobrého nepřinesou

Je snídaně opravdu jídlem, které vás nastartuje na celý dlouhý den? Pomůže detoxikace těla? Jaký smysl má jíst pět jídel denně a opravdu je potřeba dostatek zeleniny? Kolem diet koluje mnoho mýtů, některé mají kořeny až v dávné historii. Jak pečovat o své tělo a jak se zbavit nadbytečných kilogramů? Dietologové vysvětlují, proč jsou některé mýty ještě dnes brány docela vážně.

Už není pravda, že je potřeba jíst několikrát denně

Lidé by si měli uvědomit, že nezáleží na tom, kolikrát denně budou jíst. Někdo si totiž dopřeje pouze oběd nebo večeři, ale cítí se najedený. Proto není dobré doporučovat lidem, že mají jíst pravidelně pětkrát denně. Existují také další mýty, které se dietologové snaží zbořit, protože se nezakládají na pravdě. Snídaně může být základem dne, ale pro někoho, kdo není zvyklý jíst hned po probuzení, to může být velmi náročné něco do sebe dostat.

Zdravější strava je pro naše tělo rozhodně lepší. Neznamená to ale, že si sem tam nemůžete dát nějakou sladkost. Je potřeba ji vyvážit nejen kvalitní zeleninou nebo ovocem, ale také pravidelným pohybem, který by se měl stát součástí zdravého života. I lidé, kteří žijí zdravě, si mohou dát osmažené hranolky nebo kousek kuřecího řízku, protože si to nebudou vyčítat a tělo si pak řekne, co mu chybí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jsou nízkosacharidové diety účinnější než normální?

Při dietách hraje většinou roli snížený energetický příjem. K tomu se musí také připočítat cvičení, a jestli se dostanete do kalorického deficitu, můžete zhubnout i několik kilogramů za měsíc. Je ale nutné sledovat své tělo a poslouchat ho. U nízkosacharidových diet je to zase něco jiného. Lidé, kteří se do této diety pustili, se tak musí stravovat nejlépe do konce života, protože se jedná o životní styl.

Díky tomu, že nebudete přijímat sacharidy, musíte zvýšit příjem tuků a dalších živin. Jestli se denně cpete sladkostmi, nemůžete čekat, že budete hubnout, i kdybyste cvičili několik hodin denně. Proto je potřeba vyvážit své potřeby, poslouchat své tělo a dopřát mu občas i potraviny, které byste normálně nesnědli.

Zdroj: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/support/healthy-living/healthy-eating/dieting-myths