Zdraví

Zápach potu je normální, některé vůně ale mohou prozradit skrytou chorobu

Lidský pot sám o sobě nezapáchá. Typickou „vůni“ mu dodávají bakterie, kvasinky a další mikroorganismy, které se vyskytují na pokožce. Vyšší míra zápachu nebo nepříjemný smrad mohou být dokonce známkami některých závažných onemocnění. Kdy je nutné navštívit lékaře?

Proč se lidé potí

Na lidském těle se nachází 2–3 miliony potních žláz, které mohou během dne vyprodukovat až jeden litr potu, který funguje jako chladič pro organismus. Skrze kapky potu se dostává horko z těla pryč, přičemž se uvolňují též toxiny nebo minerální látky. Z 98 procent tvoří pot voda, další 2 procenta jsou tvořena dalšími látkami, jako jsou minerály, čpavek, močovina nebo chlorid sodný. Nezvyklý zápach potu může signalizovat, že některé orgány mohou mít potíže, tím spíše při kombinaci s únavou, slabostí nebo bolestmi. Varováním je také zapáchající pot spolu se sinalou pokožkou nebo častým močením.

Doporučený článek:  Citlivým zubům a dásním uleví známé koření nebo uhlí. Přírodní metody zuby zároveň vybělí

Zápach podobný kvasícímu ovoci

Aceton nebo zápach připomínající kvasící ovoce? Pot, který zapáchá takto, značí cukrovku, protože se v krvi ukládá cukr, přičemž dochází ke ketonurii, kdy se ketolátky ukládají v těle. Zapáchat může pot i moč, je vhodné navštívit lékaře a nechat si laboratorně vyšetřit hladinu cukrů v těle. Lidé o cukrovce totiž často nevědí, proto je namístě vyšetření.

Zdroj obrázku: Freepik

Myší zápach značí fenylketonurii

Toto onemocnění bývá diagnostikováno hned po narození, dospělí však musí dodržovat dietu i nadále, protože by se u nich jinak mohly projevit mozkové obtíže. Fenylketonurie je genetické metabolické onemocnění, při kterém se tělu nedostává enzymů na štěpení bílkovin, což by u dětí mohlo vést k nevratnému poškození mozku. Moč a pot fenylketonuriků zapáchá po myšině vlivem obsažených látek fenylpyruvátu, fenyllaktátu a fenylacetátu.

Doporučený článek:  Jaké alergie může způsobit používání kosmetiky

Zápach hniloby? Játra v ohrožení!

Při zápachu hniloby, který se line z těla, je nutná ostražitost, tím spíše když je doprovázený bolestmi břicha nebo nechutenstvím. V ohrožení mohou být játra, která fungují jako filtr pro odpadní látky i toxiny, k tomu jsou důležitým orgánem látkové výměny. Po zjištění nepříjemného zápachu se doporučuje návštěva lékaře, který si může vyžádat dodatečná vyšetření, která potvrdí nebo vyloučí onemocnění jater.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7215946/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4729111/, https://www.healthline.com/health/sweat-smells-like-vinegar, https://cs.wikipedia.org/wiki/Pot, https://cs.wikipedia.org/wiki/Potn%C3%AD_%C5%BEl%C3%A1za, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sweating-and-body-odor/symptoms-causes/syc-20353895, https://asm.org/Articles/2021/December/Microbial-Origins-of-Body-Odor, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17865-body-odor,  https://thompsontee.com/blog/medical-conditions-that-cause-body-odor/