Zdraví

Jediný pohled na nohy prozradí, že máme spěchat k doktorovi. Pozor na 5 záludných chorob

Většina onemocnění se nějakým způsobem projeví na našem těle. Organismus nás tak varuje, abychom o sebe pečovali a vyhledali lékaře. Pozorováním svého těla si můžete všimnout příznaků nemoci. Na jaké nemoci mohou upozorňovat změny na kůži a nehtech na nohách? Podívejme se, jak můžete poznat díky jednoduchým signálům, že je vaše tělo nemocné.

Pocit mravenčení nebo drobná zranění

Pocit brnění, hnědé skvrny, únava a bolest končetin můžou ukazovat na aterosklerózu. Končetina může být také nateklá a ztrácet ochlupení. V současnosti bohužel neexistuje žádná léčba. Příznaky a rozvoj nemoci lze upravit jen dodržováním správné stravy a pravidelnou fyzickou aktivitou.

Doporučený článek:  Vysoký krevní tlak pomohou snížit některé bylinky

Drobná zranění, která se nehojí, jsou obvykle znakem cukrovky. Objevit se mohou také vředy na nohách (na spodní straně prstů a na patách). Jestli se kožní léze nezhojí včas, může dojít k nekróze kůže. Diabetici by měli o své nohy dobře pečovat a pravidelně je kontrolovat, aby nedošlo k vážnému poškození tkáně.

Zdroj obrázku: Freepik

Roztřepené nehty nebo bolesti během noci

Pozornost byste měli věnovat také nehtům. Křehké, lámavé a roztřepené nehty mohou být znakem hypotyreózy. Lidé s onemocněním štítné žlázy mají také nohy bledší než zbytek těla. Cítit můžete pocit chladu bez ohledu na okolní teplotu.

Doporučený článek:  Zázrak jménem jedlá soda: málokdo tuší, že má v kuchyni výjimečně účinný lék

Bolest v noci a červený palec na noze můžou ukazovat na dnu. Dna je onemocnění provázející cukrovku, obezitu nebo arteriální hypertenzi. Cítit můžete bolest vleže, otoky a zarudnutí palce u nohy. Dna způsobuje také akutní a recidivující artritidu a projevuje se jako modřina, otok a citlivost chodidel.

Červená a svědivá kůže

Mykóza je běžným onemocněním nohou. Postihuje pokožku nohou i nehty. Počátečním příznakem je silné svědění a zarudnutí kůže na nohou. Postupem času může kůže začít praskat a odlupovat se, což způsobí nepříjemné pálení a nepohodlí. Vhodná antimykotická léčba může problém vyřešit.

Zdroj: https://pharmaceutical-journal.com/article/infographics/identifying-common-foot-conditions