Pokojové rostliny jsou interiérovým prvkem, který lahodí oku a spoluvytváří dojem, k tomu fungují jako přirozené čističky vzduchu. Pro to, aby náležitě plnily své funkce, musí být zdravé a krásně vypadat. Čisté a lesklé listy jsou proto doslova nutností a je na každém, aby květinám zajistil potřebnou péči. I z toho důvodu se různá zahradnická a květinářská fóra plní radami, jak o pokojovky pečovat. Jednou z těchto dobře míněných rad je čištění listů pomocí majonézy, díky které získají zářivý vzhled. Je to dobrý nápad?
Listy jako magnet na prach
Zatímco na zahradní zeleň pravidelně prší a déšť omývá listy, v domácím prostředí se musí rostliny pravidelně od prachu a nečistot čistit. Listy jsou totiž opravdovým magnetem na nežádoucí částice, zaprášené rostliny nevypadají hezky, k tomu vlivem ucpaných průduchů chřadnou. Trikem, jak dosáhnout rychle lesku, je ošetřit listy klasickou majonézou z chladničky. Zatímco laik plesá, jak jsou listy lesklé, vyživené, a dokonce několik dní prachovým částicím statečně odolávají, odborník pláče, protože tato metoda může rostliny nenávratně poškodit.
Cesta, jak rostliny zahubit
Dobře míněná rada se šíří internetem jako lavina, zkušení zahrádkáři a pěstitelé však před ní varují. Majonéza obsahuje kromě oleje další složky, které mohou rostlinu zabít, především se mohou aplikací ucpat průduchy na listech, rostlině se nedostává živin a vody, navíc je znemožněná transpirace, což je výdej vody povrchem listu. V teple domova může docházet ke žluknutí a následnému hnití listů, k tomu je proces doprovázen zápachem ze zkažené majonézy. Obdobně nejsou vhodné pro ošetřování listů máslo, margarín nebo sádlo.
Jak rozzářit listy rostlin
Majonéza není nejvhodnější pro ošetření listů, jaké prostředky tedy použít? Existuje celá škála výrobků, které se prodávají v hobbymarketech nebo zahradnických centrech, které slibují dosažení lesku, ale za cenu obsažených chemikálií. Vhodnější je tedy použít vodu s přídavkem olivového oleje, včelího vosku nebo ambry. Další metodou je použití banánové slupky. Tu lze usušit a rozdrtit na hnojivo, čerstvou se naopak vyleští listy. Žádná leštidla by se neměla používat na druhy, které mají listy s chlupy nebo chmýřím.
Zdroj: https://www.proflowers.com/blog/getting-shiny-leaves-on-potted-plants/