Rady a tipy, Zdraví

Léčbu akné podpoří správně nastavený jídelníček

Kožní problémy, jako je například akné, mohou souviset s každodenní stravou. Mohou být způsobené nadměrnou konzumací jednoduchých cukrů nebo trans tuků. Akné je jedno z nejrozšířenějších kožních onemocnění, které postihuje až 80 % teenagerů a 20 % dospělých. V případě akné je nejlepší poradit se s dermatologem, který zahájí vhodnou léčbu a navrhne správnou péči o pleť.

Co byste měli jíst?

Účinnost každé léčby a péče o pleť může být ještě zvýšená úpravou jídelníčku. Specialisté zdůrazňují, že to, co jíme, má obrovský vliv na pokožku. Kožní reakce na potraviny je individuální záležitost. U některých pacientů se mohou změny objevit po ovoci, u jiných třeba po pečivu. Přesto existuje i několik obecných doporučení.

V první řadě se vyplatí zařadit do stravy produkty s nízkým a středním glykemickým indexem, tedy zeleninu (kromě brambor, dýně a vařené mrkve). Při léčbě akné musí konzumované produkty obsahovat dostatek vitamínů a minerálů. V případě akné je nesmírně důležitý zinek, který redukuje funkci mazových žláz a tiší záněty. Najdeme ho především v játrech a rybách.

Zdroj obrázku: Freepik

Kde najdete důležité vitamíny?

Kromě toho by dieta měla obsahovat vlákninu z celozrnného pečiva, ovesných vloček a jablek, vitamíny skupiny B z vajec, ořechů a semínek a omega-3 mastné kyseliny z rybího masa. Dále je důležitý betakaroten, který se nachází například v mrkvi, paprice, petrželi a špenátu, vitamín A, který najdeme v třešních a pomerančích, vitamín C, který obsahuje brokolice, červená paprika nebo jahody, a vitamín E, jehož zdrojem jsou ořechy a avokádo.

Samozřejmě je nezbytná také dostatečná hydratace. Naopak se doporučuje vyhýbat se jednoduchým cukrům, soli a konzervantům. Největším nepřítelem jsou vysoce zpracované potraviny. Dále se vyhýbejte bílému pečivu a kravskému mléku. Lidé se sklony k akné by měli z jídelníčku vyloučit kořeněná a pikantní jídla a samozřejmě také alkohol.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/anti-acne-foods, https://www.verywellhealth.com/does-drinking-water-help-acne-5120740, https://www.medicalnewstoday.com/articles/324396, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836431/, https://www.health.harvard.edu/blog/does-diet-really-matter-when-it-comes-to-adult-acne-2020081920726