Životní styl

Otevřené okno v ložnici může zlepšit kvalitu spánku

Je zdravé spát s otevřeným oknem, nebo je lepší ho mít na noc zavřené? Mnohým lidem se lépe spí s otevřeným oknem, ale jiní mají za to, že je zdravější ho mít zavřené a například si méně zatopit. Kde je pravda a co je pro naše zdraví vhodnější? Odborníci mají jasno, jaká varianta je lepší, ale samozřejmě pro každého bude dobré něco jiného. Nízké teploty, průvan nebo nečistoty z venku mohou způsobit neklidný spánek.

Je vhodné mít na spaní otevřené okno?

Větrání je pro dobrý spánek velmi důležité. Stačí několik minut denně, aby se vyčistil vzduch a vám se lépe spalo. Spousta z nás má ale ráda otevřené okno celou noc, bez ohledu na to, jestli dovnitř jde hluk, nebo škodlivé látky. Čerstvý vzduch ale může usnadnit dýchání a může pomoci v případě, že jste nachlazení nebo se vám hůře dýchá. Pokud je suchý, není to dobré, ale chladný vzduch opravdu pomáhá, a to především malým dětem při laryngitidě.

Doporučený článek:  Hladina hormonů v těle ovlivňuje naši náladu

Oxid uhličitý se hromadí v domech a bytech, i když ho nevidíte. Na jeho odstranění si můžete pořídit rostliny, ale mnohem lepší bude vyvětrat místnost a dostat do ní čerstvý vzduch. Otevřete si okno před spaním, a až si půjdete lehnout, tak ho zase zavřete. Je to nejvhodnější řešení, které odborníci doporučují.

Zdroj obrázku: Freepik

Dostatek vlhkosti ve vzduchu udělá zázraky

Jestli máte v ložnici suchý vzduch, můžete mít problémy se spánkem. Suchému vzduchu ale můžete zamezit nejen tím, že budete pravidelně větrat, ale pořídit si můžete také zvlhčovače vzduchu. Pomůže také rosení rostlin nebo položení ručníku na rozpálené topení. Suchý vzduch může způsobit nepříjemné pocity a budete se kvůli němu častěji budit. V ložnici byste měli mít maximálně 20 stupňů Celsia, nepřetápějte místnosti ani nechoďte spát, když je v ložnici méně než 15 stupňů.

Doporučený článek:  Hodina procházky denně působí na tělo i mysl blahodárně. Zlepší kondici na všech úrovních

Při otevřeném okně budete poslouchat hluk zvenčí, do bytu se pak dostanou i škodlivé látky, které nejsou vhodné k dýchání. Je tak potřeba popřemýšlet o tom, jestli je skutečně nutné mít celou noc otevřené okno.

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/351422194_Effects_of_Window_Opening_on_the_Bedroom_Environment_and_resulting_Sleep_Quality, https://www.researchgate.net/publication/283676370_The_effect_of_air_quality_on_sleep, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0360132322008605, https://www.healthline.com/health/dry-air, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8583367/