Zdraví

Při pití kávy je důležité dodržet doporučené denní množství

Kofein může být našemu tělu prospěšný, ale ve vyšším množství se může stát nebezpečný. Nedávno totiž světem proletěla zpráva, že se 29letý osobní trenér předávkoval kofeinem. Muž udělal velkou chybu při míchání kofeinového prášku. Namíchal si směs, která odpovídala 200 hrnkům kávy. Reakce jeho těla byla okamžitá a muž zemřel. Proč je tak důležité vědět, kolik kofeinu si můžeme dopřát?

Kofein v přiměřeném množství neuškodí

Jaké příznaky se mohou objevit v případě, že budete předávkováni? Je to velmi snadné. Mladý muž ani nestihl rozpoznat příznaky, protože vypil směs, která obsahovala kofein jako v 200 kávách naráz. Spletl se v měření a to ho stálo život. Jeho tělo zareagovalo velmi rychle, proto on sám nestihl udělat vůbec nic. Pitva následně prokázala, že muž měl v krvi 392 miligramů kofeinu na litr tekutin. Odborníci tak varují před jeho konzumací, která by měla být přiměřená.

Doporučený článek:  Vaječná maska vyživí vlasy a vypne pokožku

Káva je velkým zdrojem kofeinu, musíme si proto dávat pozor, kolik jí vypijeme. Jeden nebo dva hrnky denně nikomu neublíží, ale při větším množství můžete pozorovat určité změny na svém těle. Jaké to jsou? Odborníci provedli několik studií, které prokázaly, že kofein může způsobit problémy. Není to pouze káva, která obsahuje kofein. Je to také čaj, hořká čokoláda nebo kakao.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou vedlejší účinky po požití kávy?

Předávkování kofeinem může být sice velmi vzácné, ale o to více nebezpečné. Dávka kofeinu na každý den by neměla přesáhnout 400 miligramů, což jsou asi čtyři šálky. Předávkování se ale může stát nejen pitím kávy, ale také kvůli nadměrnému užívání doplňků stravy nebo tablet obsahujících kofein. Tyto produkty se pak snadno mohou zkombinovat s dalšími nápoji, které kofein obsahují.

Doporučený článek:  Spaní na břiše patří mezi nejhorší polohy. Trpí záda, cévy, a dokonce i orgány

Kromě toho poznáte, že jste užili nadměrné množství kofeinu podle jasných příznaků. Bolesti hlavy, zrychlené dýchání, podrážděnost nebo zvýšení tělesné teploty jsou prvními příznaky, které by vás měly varovat. Objevit se může také nevolnost, zvracení, nebo dokonce halucinace. Jestli máte příznaky, nejvhodnější bude přivolat si lékaře.

Zdroj: https://www.businessinsider.com/personal-trainer-dies-after-drinking-equivalent-of-200-cups-of-coffee-2022-3, https://www.healthline.com/health/caffeine-overdose, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5445139, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/caffeine/art-20045678, https://www.medicalnewstoday.com/articles/322933