Zdraví

Překvapivé důsledky chrápání: způsobuje víc než nepohodlí, zkracuje dokonce život

Chrápání není nikdy příjemné. Nejen že extrémně obtěžuje ostatní lidi, ale má také vážné zdravotní důsledky. Jaké jsou příčiny ronchopatie a hlavně jak jí můžete předejít? Odhaduje se, že problémem s chrápáním se potýkají především muži – podle údajů jím může trpět až 25 %. U žen je to zhruba 10 %.

Jaké jsou příčiny chrápání?

Příčiny mohou být různé. Nečastějšími bývají neprůchodnost nosu, hypertrofie mandlí, snížený svalový tonus jazyka a krku a také obezita. Tento stav umocňuje i arteriální hypertenze a pití alkoholu před spaním. Ronchopatie se vyznačuje pauzami v dýchání. Pro naše tělo jsou tyto problémy velmi zatěžující, přesto je málokdo skutečně řeší.

Doporučený článek:  Nenáviděný plevel v sobě skrývá hotové bohatství. Kopřivová šťáva dopomůže ke zdraví i kráse

Chrápání způsobuje hypoxii orgánů, jejíž následky pak pociťujeme během dne. Nejčastějšími příznaky jsou ospalost, únava, podrážděnost, bolesti hlavy a problémy se soustředěním. Ronchopatie je nebezpečná především pro řidiče a ostatní lidi, kteří se při práci musí maximálně soustředit. Kromě každodenních problémů, které chrápání představuje, dochází i k závažnějším zdravotním následkům.

Zdroj obrázku: Freepik

K čemu může chrápání vést?

Chrápání může způsobit nemoci jako vysoký krevní tlak, inzulínovou rezistenci, chronickou obstrukční plicní nemoc, a dokonce i mrtvici nebo srdeční infarkt. Výzkum také ukazuje, že chrápání přispívá k urychlení procesu stárnutí. Vědci z univerzity v Missouri však zjistili, že tento nežádoucí trend lze zpomalit, nebo dokonce zvrátit. K tomuto účelu se používají speciální kyslíkové masky.

Doporučený článek:  Když je tělo v nepohodě, dá to rychle najevo. Špatnou imunitu prozradí čtyři příznaky

První věc, kterou musíte v boji proti chrápání udělat, je navštívit praktického lékaře. Ten vás pošle na příslušná vyšetření, nejčastěji do pneumologické ambulance na polysomnografické vyšetření. Poté jsou metody léčby navrhovány individuálně. V případě nadváhy se doporučuje redukce hmotnosti. Vyplatí se dbát na kvalitnější stravu a více fyzické aktivity, pití méně alkoholu a omezení kouření.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/snoring