Zdraví

Překvapivé důsledky chrápání: způsobuje víc než nepohodlí, zkracuje dokonce život

Chrápání není nikdy příjemné. Nejen že extrémně obtěžuje ostatní lidi, ale má také vážné zdravotní důsledky. Jaké jsou příčiny ronchopatie a hlavně jak jí můžete předejít? Odhaduje se, že problémem s chrápáním se potýkají především muži – podle údajů jím může trpět až 25 %. U žen je to zhruba 10 %.

Jaké jsou příčiny chrápání?

Příčiny mohou být různé. Nečastějšími bývají neprůchodnost nosu, hypertrofie mandlí, snížený svalový tonus jazyka a krku a také obezita. Tento stav umocňuje i arteriální hypertenze a pití alkoholu před spaním. Ronchopatie se vyznačuje pauzami v dýchání. Pro naše tělo jsou tyto problémy velmi zatěžující, přesto je málokdo skutečně řeší.

Doporučený článek:  Každá žena touží vypadat dokonale. Zatahování břicha vypadá nevinně, dopad na tělo má ale obrovský

Chrápání způsobuje hypoxii orgánů, jejíž následky pak pociťujeme během dne. Nejčastějšími příznaky jsou ospalost, únava, podrážděnost, bolesti hlavy a problémy se soustředěním. Ronchopatie je nebezpečná především pro řidiče a ostatní lidi, kteří se při práci musí maximálně soustředit. Kromě každodenních problémů, které chrápání představuje, dochází i k závažnějším zdravotním následkům.

Zdroj obrázku: Freepik

K čemu může chrápání vést?

Chrápání může způsobit nemoci jako vysoký krevní tlak, inzulínovou rezistenci, chronickou obstrukční plicní nemoc, a dokonce i mrtvici nebo srdeční infarkt. Výzkum také ukazuje, že chrápání přispívá k urychlení procesu stárnutí. Vědci z univerzity v Missouri však zjistili, že tento nežádoucí trend lze zpomalit, nebo dokonce zvrátit. K tomuto účelu se používají speciální kyslíkové masky.

Doporučený článek:  Dlouhé spaní neprospívá tělu tak, jak se může zdát. Někdy tělu dokonce výrazně škodíme

První věc, kterou musíte v boji proti chrápání udělat, je navštívit praktického lékaře. Ten vás pošle na příslušná vyšetření, nejčastěji do pneumologické ambulance na polysomnografické vyšetření. Poté jsou metody léčby navrhovány individuálně. V případě nadváhy se doporučuje redukce hmotnosti. Vyplatí se dbát na kvalitnější stravu a více fyzické aktivity, pití méně alkoholu a omezení kouření.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/snoring