Zdraví

Změna barvy jazyka může být příznakem určitého problému

Věta „Ukaž mi jazyk a já ti řeknu, co tě trápí“ není nic vymyšleného. Opravdu se podle vzhledu našeho jazyka dá poznat, jestli nemáme nějaký zdravotní problém? Pohled na sliznice může prozradit mnoho o našem těle. Podle čeho poznáte infekci nebo problémy se žaludkem?

Vyplázněte jazyk a za minutu máte diagnózu

Jestli na jazyku najdete malinko žlutého povlaku, může se jednat o infekční problémy, mezi které patří záněty horních cest dýchacích. Trápit vás tak může například angína, i když to nejdříve tak nevypadá. Můžete mít nějaké příznaky, které ale mohou znamenat třeba obyčejnou chřipku.

Doporučený článek:  Červené zelí je pokladnicí vitaminů a antioxidantů. Je ideální zeleninou pro hubnutí i pevnou pokožku

Pokud máte problém se zažíváním, může se žlutý povlak objevit také. Tělo tím dává najevo, že si dopřáváme mnoho kávy nebo čaje a naopak se tělu nedostává mnoho vody, kterou potřebuje, aby správně fungovalo. Znepokojení mohou být lidé, kteří mají pravidelný a intenzivní bílý povlak. To značí orální mykózu, která se musí potvrdit v diagnostickém centru.

Zdroj obrázku: Freepik

Podle jazyka poznáte reakci na antibiotika nebo steroidy

Spektrum je velmi široké a samozřejmě je vždy nutné navštívit lékaře. Nikdy si sami nenastavujte léčbu. Jestli máte na špičce jazyka červenou barvu, ale uprostřed je bílý, může se jednat o onemocnění zvané břišní tyfus. Jazyk s bílošedými skvrnami může být příznakem syfilidy.

Doporučený článek:  Některé potraviny pomohou vyčistit střeva a zajistit tak jejich správné fungování

Barvu a vzhled jazyka ovlivňuje nejen naše zdraví, ale také to, co jíme. Určitě víte, že jazyk se nám zbarví do fialova, pokud si pochutnáme na borůvkách. Zabarvit se může po chemických látkách, které obsahují různé potraviny. Většinou jsou takto upravené sladkosti, protože děti milují barvy a rády na sebe jazyk vyplazují. Pomocí jazyka poznáváme nové chutě, někteří s ním poznávají také tvary. Bez jazyka bychom nepromluvili ani slovo, v dřívějších dobách se lidem, kteří nemluvili pravdu nebo mluvit nechtěli, vyříznul.

Zdroj: https://www.webmd.com/oral-health/ss/slideshow-tongue-your-health, https://www.mayoclinic.org/symptoms/yellow-tongue/basics/causes/sym-20050595, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/oral-thrush/symptoms-causes/syc-20353533, https://khealth.com/learn/stds/syphilis-on-tongue/, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24600-tongue-color