Zdraví

Fluoridace je na školách stále běžnější. Lékaři ji nedoporučují, může způsobit zdravotní potíže

Ve školách začala kampaň fluoridace zubů a rodiče hojně podepisují souhlas k takovému zákroku pod dohledem školní sestry. V posledních letech je ale škodlivost fluoru diskutované téma. Zuby jsou tvořené hydroxyapatitem, minerálem ze skupiny fosforečnanů vápenatých, a při kontaktu s fluorem vzniká fluoroapatit chránící zuby před kyselinami. Nadbytek fluoru ale může mít opačný účinek.

Všeho moc škodí

Nadměrné množství fluoridu narušuje metabolismus kostí, což se projevuje větší křehkostí a sníženou pružností vazů v kloubech. Má negativní vliv na metabolismus sacharidů, lipidů a bílkovin a snižuje glukózovou toleranci organismu. Může vést k poruchám ledvin a fungování nervového systému a škodí také těhotným ženám. Narušuje vstřebávání hořčíku a jódu štítnou žlázou a může vést k narušení psychosomatického vývoje dětí.

Fluoridace ve školách spočívá v nanesení speciálního gelu bohatého na fluor na zubní kartáček a čištění zubů po dobu několika minut. Dítě během této doby nesmí přípravek spolknout a po proceduře nesmí dvě hodiny jíst ani pít. Provádí se každých šest týdnů na základních školách od první do šesté třídy.

Zdroj obrázku: Freepik

Lékaři jsou opatrní

Směrnice uvádějí přesné množství fluoridu, které by měla obsahovat pasta podle věku dítěte. Fluor se ale nachází i ve stravě a u dětí, které si zuby čistí pravidelně, lékaři preventivní fluoridaci nedoporučují. Fluoróza, neboli akutní otrava fluoridem, má kromě křehkých a lámavých zubů za následek slinění, zvracení, průjem, svalový třes, tiky, bolest na hrudi a horečku.

Fluoridaci může provést i zubní lékař, pokud pro zákrok existují indikace. Ten přípravek aplikuje pouze na zuby, aniž by se dostal do dutiny ústní a na sliznice, čímž se riziko pronikání fluoru do těla minimalizuje. Pak takové ošetření může předcházet zubnímu kazu, jehož léčba je u dětí obtížná a bolestivá a může vést k extrakci mléčných zubů.

Zdroje:
https://www.healthychildren.org/English/healthy-living/oral-health/Pages/FAQ-Fluoride-and-Children.aspx
https://www.nyu.edu/about/news-publications/news/2020/february/fluorosis.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651468/