Smil se již po mnoho let používá při výrobě kosmetiky a je známý pro své omlazující a antibakteriální vlastnosti. Ne každý ovšem ví, že vývar z této rostliny má vynikající účinky na játra. Jak může protěž písečná posílit vaše zdraví a jak správně připravit čaj a kdy ho konzumovat? Podívejme se na vše důležité, co potřebujete o této bylině vědět.
Co je smil?
Helichrysum arenarium patří do rodiny Asteraceae a můžete ho najít na loukách, svazích nebo vedle silnic po celé Evropě. Tato rostlina má ráda suchou a písčitou půdu. Odtud také plyne název této rostliny. Poznáte ji poměrně snadno díky žlutým květům a šedému základu. Bylinu můžete najít venku a nasbírat si ji, anebo si ji vypěstovat na terase, balkonu nebo zahradě.
Co rostlina skrývá? Najdeme v ní velké množství esenciálních olejů, karotenoidů a rostlinných tříslovin, díky kterým má silné vlastnosti. Lidé ji používají pro její antivirové, protiplísňové analgetické a antioxidační účinky. V podobě obkladu ji můžete použít na modřiny, jizvy, vyrážky i akné. A nakonec ve formě výluhu na poruchy jater, protože smil stimuluje tvorbu žluči.
Pijte nálev každý večer před spaním a posílíte své zdraví
Mnoho lidí trpí nějakým onemocněním trávicího traktu a poruchami jater nebo žlučníku. V tomto případě se pro vás dokonale hodí bylinný nálev z této úžasné rostliny. Pít byste ho neměli v případě, že jste těhotná nebo kojící žena, jste citliví na rostliny této čeledi nebo trpíte cholelitiázou. Příprava čaje je velmi jednoduchá a pít byste ho měli vždy před spaním, a to po dobu 3 týdnů.
Jednu polévkovou lžíci sušeného smilu zalijte sklenicí studené vody. Stačit vám bude malý kastrůlek, ve kterém směs přivedete k varu. Poté nechte vývar vychladnout a nálev sceďte, abyste nepili kousky bylinek. Takto připravený nápoj můžete pít každý večer před spaním. Budete se cítit skvěle již po krátké době a bude se vám zaručeně také mnohem lépe spát.
Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037887411300799X, https://www.healthline.com/health/helichrysum-essential-oil, https://www.medicalnewstoday.com/articles/324934, https://en.wikipedia.org/wiki/Helichrysum_arenarium, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8879542/