Zdraví

Rýži je vhodné sníst čerstvou, ohřívaná tělu neprospívá

Na světě se denně vyhazuje velké množství jídla, proto bychom jím v našich domácnostech neměli zbytečně plýtvat. Měli byste si ovšem dávat pozor, protože někdy si při šetření můžeme ublížit. Může tomu tak být v případě ohřívané rýže, ta může dokonce způsobit i otravu.

Rýži připravujte tak, abyste ji po dovaření hned servírovali

Syrová rýže může obsahovat výtrusy bakterie Bacillus cereus. Tyto výtrusy mají bakterie ochraňovat před teplem. Jsou velmi obtížně zničitelné, a to i když přejdou varem. To ale neznamená, že k otravě může dojít snadno. Nejlepší, jak se před nimi chránit, je jíst rýži dostatečně teplou. Proto byste měli rýži servírovat bezprostředně po dovaření. Neměla by se připravovat ani tak, že ji uvaříte a pak ji necháte stát, než dovaříte zbytek oběda.

Doporučený článek:  Spálení sluncem může způsobit rakovinu kůže. Na ochranu pokožky je nutné myslet po celý rok

Možná jste zmatení, protože v některých receptech se používá rýže studená, nebo dokonce ohřívaná. Zde velmi záleží na tom, zda je rýže správně vychlazená po dovaření nebo správně skladovaná. Pokud se rýže ochlazuje pomalu a je skladována při klidové teplotě, vytváří to prostředí, ve kterém bakterie začnou bujet a produkovat enterotoxiny, ty mohou následně způsobit otravu jídlem.

Zdroj obrázku: Freepik

Tipy pro bezpečné servírování rýže

Pokud rýži nesníte hned, co nejrychleji ji zchlaďte, maximálně do hodiny po dovaření. Neskladujte rýži v chladničce déle než čtyři dny a jen v dobře uzavřené nádobě. Nejideálnější je dojíst rýži druhý den. Při jakémkoli ohřívání rýže důkladně zkontrolujte, zda je rýže zahřátá pořádně i zevnitř. Neohřívejte rýži nebo pokrmy z rýže více než jednou. Necháte-li pokrm z rýže při pokojové teplotě déle než čtyři hodiny, už jej raději nekonzumujte.

Doporučený článek:  Tuhle kosmetiku nikdy nepůjčujte. Jinak si zaděláváte na dost nepříjemné problémy

Pokud vám náhodou zůstaly zbytky rýže z oběda, nemusíte se o ni hned bát. Důležité je neskladovat ji při pokojové teplotě příliš dlouho. Musíte ji hlavně rychle zchladit, nejlépe pod studenou vodou. Potom můžete rýži skladovat bez větších problémů v chladničce. Udržujte ji však ve vzduchotěsném obalu, ale ne déle než čtyři dny. Při ohřívání ji nechte znovu přejít varem.

Zdroj: https://www.nhs.uk/common-health-questions/food-and-diet/can-reheating-rice-cause-food-poisoning/, https://www.nhs.uk/common-health-questions/food-and-diet/can-reheating-rice-cause-food-poisoning/, https://www.health.com/leftover-rice-food-poisoning-7377178, http://www.bccdc.ca/health-info/diseases-conditions/bacillus-cereus, https://womenshealth.obgyn.msu.edu/blog/white-rice-may-not-be-healthy-option