Rady a tipy

Vodu z brambor lze zužitkovat jako hnojivo, při vaření i péči o tělo

Mnoho lidí miluje brambory. Ať uvařené, ve formě hranolek, nebo bramboráků, jedná se o základní potravinu, kterou používáme jako přílohu k masu nebo omáčkám. Jestli je vaříte, nemusíte vodu po nich vylévat. Je to zbytečné, protože ji ještě můžete hned několika způsoby využít. V některých případech bude nutné, aby voda nebyla osolená.

Co obsahuje voda po uvařených bramborách?

Brambory při vaření pustí do vody četné vitaminy a další látky. Draslík, železo nebo vápník jsou jen některé z nich. Proto se vyplatí vodu nevylévat, ale zase ji využít. I když na první pohled nepoznáte, k čemu by byla dobrá, vyplatí se ji mít po ruce například jako hnojivo nejen pro pokojové rostliny. V takovém případě ale voda nesmí být slaná, protože by rostlinám mohla uškodit. Výčet použití tím ale nekončí.

Doporučený článek:  S balonky můžeme nachystat spoustu zábavy pro děti i dospělé

Bramborovou vodu můžete použít jako základ při přípravě polévek nebo omáček. Obsahuje velké množství škrobu, takže s ní snadno pokrmy zahustíte. Vodou pak odstraníte také vodní kámen například z rychlovarné konvice. Stačí ji nalít do konvice, zapnout a poté jen počkat, až usazeniny povolí. Konvici snadno vyčistíte a bude zářit jako nová. Můžete ji zkusit také na vlasy nebo na obličej.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní kosmetika za málo peněz

Vodu z brambor můžete použít jako oplach na zničené vlasy, protože jim dodáte sílu a lesk. Hodí se také na vyhlazení vrásek a pokožky obličeje, s klidným svědomím ji můžete použít také na ošetření suchých rukou. Pozor by si ale měli dávat lidé se světlými vlasy, protože bramborová voda může změnit jejich odstín.

Doporučený článek:  Globální nedostatek vody je alarmující. Přispět ke změně může každý, i malý krok se počítá

Do vody si můžete ponořit nejen ruce, ale také nohy. Zbavíte se tak tvrdé pokožky na patách a nohy budou vláčné. Bramborová voda zklidní pokožku obličeje i celého těla, navíc má také protizánětlivé vlastnosti. Při každém vaření brambor si vzpomeňte na její využití a mějte ji připravenou.

Zdroj: https://utopia.org/guide/potato-water-use-save/