Domov, Rady a tipy

Pivoňky domov zaplní nádhernou vůní i barvami květů. S těmito triky vydrží krásné až 10 dní

Pivoňky lékařské jsou impozantní rostliny, které zdobí zahrady v průběhu května nebo června. Vyznačují se výraznými kulovitými květy, které omamně voní. V záplavě zeleně vypadají božsky, ale stejně krásně mohou ozdobit interiér. Hodí se totiž jako řezané do vázy, na co je však nutné dbát při jejich umístění do vody? Správná péče jim prodlouží krásu a budou dělat radost až neskutečných deset dní!

Poupata vydrží déle

Jak docílit toho, aby pivoňky vydržely ve váze takřka dva týdny? Zásadní je výběr květu, který nebude ještě zcela rozvitý. Vhodné je uříznout ještě poupata, která se teprve rozevírají a naplno se otevřou až ve váze. Důležitá je též doba, kdy se pivoňky do vázy střihají, vhodnější jsou brzké ranní hodiny, kdy jsou ještě květy zavřené. Nehrozí tak, že ve váze rychle odkvetou.

Jak řezat pivoňky

Pivoňky se nedoporučuje trhat ručně, je zapotřebí použít vydezinfikovaný a ostrý nůž nebo čisté nůžky, aby se stonek neroztřepil nebo nerozdrtil, protože by mohl začít uhnívat. Řez je nutné provádět pod úhlem 45°, špičkou se docílí, že se minimální plochou dotýká stonek dna nádoby a nehrozí tak kontaminace hnilobnými bakteriemi.

Zdroj obrázku: Freepik

Výběr vázy je důležitý

Při aranžování květin do vázy je důležitá také samotná nádoba, tedy její velikost a materiál, ze kterého je vyrobená. Pivoňky potřebují dostatek prostoru, protože se jedná o rozvětvené květiny, k tomu musí být výška vody alespoň 10 centimetrů. Vhodné je použití skleněné vázy, která se dobře vyjímá na stole, ale při použití neprůhledné keramické nádoby vydrží stonky o poznání déle čerstvé.

Každodenní výměna vody

Voda se musí vyměňovat pivoňkám každý den, přičemž je nutné použít odstátou nebo přefiltrovanou vodu pokojové teploty. Během výměny vody se doporučuje vymýt nádobu a zastřihnout ostrými a čistými nůžkami konec stonku. Váza se musí postavit mimo přímé sluneční paprsky, uvadlé listy se doporučuje pravidelně odstraňovat. Pro delší životnost krásných květů je možné ještě přidat půlku tablety aspirinu nebo uložit na dno vázy měděnou minci.

Zdroj: https://ariannabelle.com/blogs/blog/how-to-make-your-peonies-last-longer