Rady a tipy

Stříbrné šperky jsou krásným doplňkem ke každé příležitosti. O jejich dokonalý lesk je důležité pečovat

Babičky věděly, jak dokonale vyčistit stříbrné šperky. Nepotřebovaly k tomu žádné drahé chemické prostředky, které v tu dobu ještě nebyly ani tolik dostupné. Uměly si poradit pomocí domácích prostředků, které jsou levné a hlavně skutečně účinné. Stříbro se bude lesknout a vy budete mít čisto skoro bez námahy.

Jaké domácí prostředky jsou vhodné na čistění?

Máte doma mnoho stříbrných šperků, které jste dlouho nenosili, a chcete jim znovu dodat lesk? Není nic jednoduššího než si poradit pomocí domácích metod. Jsou levné, účinné a neobsahují chemické látky, které mohou ohrozit vaše zdraví. Speciální ošetření už nemusí být nutné, pokud budete vědět, jak na to.

Doporučený článek:  Okořeňte si život a zhubněte! Oblíbené koření prohřeje tělo a nakopne líný metabolismus

Jak čistit stříbro? Zkuste například sůl a hliníkovou fólii. Připravte si misku, která ale nesmí být kovová, protože by reagovala se solí a hliníkem. Vyložte ji alobalem, vložte šperky a vedle si ve sklenici připravte roztok soli a vody. Ten pak nalijte na šperky, nechte několik hodin působit a uvidíte, co to se stříbrem udělá. Šperky nakonec opláchněte pod tekoucí vodou a osušte.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomoci může i jedlá soda

Pokud máte šperky, které zčernaly, můžete si pomoci jedlou sodou. Stačí si připravit roztok, na který budete potřebovat litr horké vody, lžičku jedlé sody a lžičku octa. Promíchejte, do směsi ponořte stříbrné šperky, počkejte 15 minut a nakonec je také opláchněte pod vodou a otřete hadříkem z mikrovlákna.

Doporučený článek:  S ucpaným odtokem si pomůže každá žena sama. V kuchyni najde zaručenou pomoc

Vyrobit si můžete i pastu z bramborové mouky. Tu smíchejte se studenou vodou, aby vznikla hustá pasta. Tu naneste na šperky a leštěte, dokud nebudete spokojení. Je to sice náročnější proces čištění, ale lesk bude dokonalý. Podobně bude fungovat také obyčejná zubní pasta. Stačí nanést na šperky a nechat chvilku působit. Nedrhněte, protože byste šperky mohli poškrábat nebo jinak znehodnotit. Nakonec také opláchněte a máte hotovo!

Zdroj: https://thehappyhousecleaning.co.uk/11-wonderful-and-easy-tricks-to-clean-silver-at-home/