Rady a tipy

Přírodní mýdla nezatěžují pokožku ani planetu

Přírodní mýdla jsou hitem dnešní doby. Jsou příjemně aromatická a zcela ekologická. Také poměrně dlouho vydrží. Poradíme vám, jak si vybrat z těch na trhu a jakým způsobem si vyrobit třeba i to vlastní v domácím prostředí!

Jaké druhy přírodních mýdel se na trhu nabízí?

Zde je přehled různých typů přírodních mýdel, na které můžete natrefit:

  • Kastilské mýdlo (španělské): Vyrobené je z organických rostlinných olejů, především pak z olivového oleje. Je velmi šetrné k životnímu prostředí a ekologicky rozložitelné. Vhodné je jak pro alergiky, tak i pro malé děti.
  • Bahenní mýdlo: Přirozeně obnovuje pH pokožky. Je vhodné na sušší pokožku, protože stimuluje produkci kolagenu. Také zlepšuje pružnost kůže.
  • Marseillské mýdlo: Obsahuje zpravidla buď olivový, anebo palmový olej. Také je naprosto bez umělých barviv a parfemace. Oblíbené je ovšem takové, které obsahuje výtažky z levandule. Krásně pokožku provoní a ideální je na intimní hygienu.
Zdroj obrázku: Freepik
  • Mýdlo s obsahem síry: Doporučuje se hlavně lidem s mastnou pokožkou a problematickou pletí s akné. Není však vhodné na každodenní používání.
  • Syrské neboli aleppské mýdlo: Jak samotný název napovídá, mýdlo pochází ze Sýrie. Obsahuje především vavřínový a olivový olej. Najdete v něm ovšem i přídavek sody. Není nijak aromatické a je zcela ekologické. Ideálně se používá na pokožku s akné a seboreou.
  • Šedé mýdlo: Je skvělým řešením pro alergiky. Také dokonale vyčistí problematickou pleť a současně má antibakteriální vlastnosti. Použít lze šedé mýdlo i na mytí vlasů anebo praní prádla.

Jak si vyrobit vlastní mýdlo?

Pokud si chcete vyrobit své vlastní přírodní mýdlo, také to není žádný problém. Postačí, když si zakoupíte mýdlovou hmotu (použijete třeba 150 g), tu nahrubo nastrouháte do hrnce s nepřilnavým povrchem a přilijete 350 mililitrů destilované vody. Vše rozpusťte na mírném plamenu a pak odstavte. Do hmoty dle libosti přidejte kapky esenciálního oleje, sušené kvítky a podobně. Nakonec vlijte mýdlovou směs do silikonových formiček a nechte při pokojové teplotě zatuhnout.

Zdroj: https://lovelygreens.com/5-ways-to-make-handmade-soap/, https://www.thesprucecrafts.com/how-to-make-soap-517084, https://www.grove.co/blog/natural-soap-body-wash, https://earthbits.com/blogs/earthbits/benefits-of-natural-soap-why-choose-organic-handmade-soap, https://botanicalpaperworks.com/blog/benefits-of-handmade-soap/, https://www.diynatural.com/how-to-make-soap/