Domov, Zdraví

Zdánlivě čistá postel skrývá nepříjemné překvapení. Onemocnění může propuknout kdykoli

Věčná rýma nebo uslzené oči po ránu? Mnohé jistě překvapí, že za těmito obtížemi může být špinavé ložní prádlo. Lidé totiž často čekají s převlékáním lůžkovin do doby, až je povlečení špinavé nebo zasmrádá. Tento přístup může způsobit řadu zdravotních obtíží a vést k rozvoji vážných chorob včetně astmatu. I vizuálně čisté povlečení je živnou půdou pro roztoče a různé patogeny, výměna se proto doporučuje nehledě na vzhled jednou za dva týdny. Proč je pravidelné praní lůžkovin tak důležité?

V boji proti roztočům a bakteriím

Jak zlepšit spánkovou hygienu a zlepšit svůj zdravotní stav? Vědci mají jasno, je nutné převlékat povlečení alespoň jednou za 14 dní. V posteli je totiž pokožka těla v neustálém kontaktu s látkou povlečení a právě kousíčky odlupující se epidermis jsou potravou pro roztoče, kteří se jimi živí. Povlaky se zanáší následně jejich trusem, který může vést k rozvoji závažných onemocnění včetně astmatu nebo atopické dermatitidy. Problematický je také pot.

Zdroj obrázku: Freepik

Plísně v polštářích i matracích

Všichni lidé se v průběhu noci potí, většinou je v ložnici vyšší teplota vzduchu, k tomu vlivem vydýchaného vzduchu roste i vlhkost vzduchu. Právě toto prostředí je ideální pro další nepřátele zdravého spánku, kterými jsou houby a plísně nacházející se v polštářích a matracích. Spory hub a plísní zhoršují dýchání, způsobují různé infekce, jsou důvodem pro vznik aknózních lézí na obličeji. Prvotním příznakem je rýma po ránu, dalším průvodním jevem jsou uslzené nebo věčně zalepené oči po nočním spánku.

Výměna každé dva týdny

V běžné domácnosti by se měly lůžkoviny vyměňovat alespoň jednou za dva týdny, při virových onemocněních nebo po bakteriálních nákazách pak okamžitě. V domácnostech, kde žijí malé děti nebo domácí zvířata, se doporučuje každotýdenní výměna ložního prádla. Pro klidný a zdravý spánek je ke zvážení pořízení přehozu na postel, aby domácí zvířata nelehala přímo do peřin a polštářů. Lůžkoviny se doporučuje prát na 60 stupňů Celsia na delší prací programy a sušit na mírném vánku ve venkovním prostředí.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedding-information/how-often-should-you-wash-your-sheets