Domov

Zahrada se může snadno proměnit v oázu klidu a bujné zeleně. Klíčem je správná zálivka

V teplých dnech není snadné postarat se na zahradě o všechny rostliny, aby jim nic nechybělo. Přitom je nutné dodávat vláhu nejen pěstovaným rostlinám, ale také stromům a dalším plodinám, které na pozemku nebo zahradě máte. Jak ušetřit na zalévání zahrady? Můžete například sbírat dešťovou vodu nebo si připravit zavlažovací systémy, které budou vodu rostlinám dávkovat postupně.

Musíte vodou šetřit? Pomozte si triky

Jak jednoduše ušetřit peníze a zároveň dodat trávníku a rostlinám vláhu? Můžete si pomoci jednoduchými metodami. Tou první je sbírání dešťové vody. Stačí si koupit velkou nádobu, do které bude pršet, a rázem budete mít i několik desítek litrů vody navíc. Tu pak můžete používat podle potřeby. Dešťovka je voda, kterou rostliny milují asi nejvíce.

Doporučený článek:  Do dveří ledničky nepatří všechny potraviny. Některé se zde zbytečně zkazí

Pod okap můžete postavit sud a z něj vodu čerpat. Jestli chcete mít takový proces vychytaný, můžete si koupit speciální systémy na sběr dešťové vody, pro mnoho lidí jsou to ale zbytečné finance navíc. Při zalévání pak myslete na to, že zaléváte pouze půdu, a nikoli rostliny samotné. Budou z vody těžit hlavně kořeny, díky kterým zase rychleji porostou stonky rostlin. Navíc tím zamezíte možnému riziku napadení rostlin nemocemi.

Zdroj obrázku: Freepik

Zalévejte večer a zkuste půdu mulčovat

Zahradu zalévejte hlavně večer, nebo brzy ráno. Půda je totiž chladnější a bude se odpařovat méně vody. Raději dejte zahradě více vody takto jednou denně, než abyste ji zalévali po malých doušcích několikrát za den. Voda se pak dostane i ke kořenům rostlin. Zkusit můžete také mulčování půdy. Je to nejen další způsob, jak ušetřit za vodu na zalévání, ale také tím podpoříte růst rostlin.

Doporučený článek:  Vodní kámen v konvici spolehlivě vyčistí kyselina citronová nebo ocet

Vyplatí se tedy dbát na rady zahrádkářů, kteří již mají zkušenosti. Jako mulč můžete vyzkoušet borovou kůru, rašelinu nebo kompost. Jestli ani tyto metody nebudou fungovat, abyste ušetřili na zavlažování, budete muset investovat do systémů, které vám to usnadní.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/watering/watering-garden.htm