Zajímavosti, Zdraví

Nafukovací bazénky jsou nečekaná hrozba. Rozumní rodiče do nich děti už nikdy nepustí

Rodiče rádi dávají na zahradu nafukovací gumové bazénky, ve kterých se mohou jejich ratolesti zchladit. Odborníci ovšem varují – nafukovací domácí bazény mohou být útočištěm mnoha nebezpečných bakterií a choroboplodných zárodků a mohou být hazardem pro křehké dětské zdraví.

Jsou nebezpečnější než veřejné bazény

Experti z organizace působící pod americkým ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb nedávno uvedli, že podle jejich analýzy žije v klasickém nafukovacím bazénku mnohem více bakterií než ve veřejných bazénech. Důvodem je především to, že veřejná koupaliště musí být pravidelně čištěna vhodnými prostředky, které ničí bakterie a viry. Voda v nich navíc bývá chlorovaná či jinak ošetřená a doplněná vhodným filtračním systémem.

Majitelé nafukovacích bazénků mají tendenci čistit je pouze pomocí vody z kohoutku, a to až po jejich vypuštění. Zmíněným chlorem nebo jinými chemickými prostředky nelze domácí bazénky bezpečně dezinfikovat, protože na každou plochu je nutné přesně spočítat správné množství látek. V případě malých bazénků je to téměř nemožné.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké nebezpečí hrozí?

Nedostatek vhodných ochranných prvků dělá z gumových bazénů ideální domov pro bakterie a viry. Kvůli extrémně vhodným podmínkám (teplu a vlhku) se velmi rychle množí. Proto je dobré po každém koupání použít alespoň vhodný saponát. Samozřejmě je třeba dodržovat i jiná doporučení k ochraně před sluncem, tedy nevystavovat se slunečním paprskům v poledních hodinách a dostatek tekutin.

Bakterie a viry v domácích bazéncích mohou v těle způsobit četná onemocnění. Například prvoci Cryptosporidium způsobují těžké průjmy, bakterie Escherichia coli postihnuje tlusté střevo a může způsobit četná žaludeční onemocnění od bolestí břicha až po zvracení. Podobné následky má kontakt s bakterií Giardia lamblia, která způsobuje parazitární onemocnění dvanácterníku a tenkého střeva.

Zdroj: https://www.parents.com/kids/safety/outdoor/pool-drowning-safety-tips-for-parents/