Rady a tipy, Zdraví

Po bodnutí komárem není nutné běžet do lékárny. Alergické příznaky zmírní domácí medicína

Píchnutí komárem může být velmi nepříjemnou záležitostí. Napuchlá, svědivá, zčervenalá místa, která si mnohdy rozškrábeme až do krve. Proti svědění můžeme použít přípravky z lékárny. Co by měly tyto přípravky obsahovat a jak si můžeme pomoci doma? Po čem sáhnout, když komár bodne?

Ne všichni komáři jsou nebezpeční

U nás existuje asi 50 druhů komárů. Ne všichni ovšem útočí na lidi. Uvádí se, že až 24 druhů komárů člověk a jeho krev vůbec nezajímají. Málokdo také ví, že krev sají pouze samice. Ty potřebují bílkovinu z krve pro vývoj a kladení vajíček. Komáří samci si vystačí s nektarem z květin. Nejrozšířenější v našich podmínkách jsou komáři pisklaví. Tento hmyz je nejčastěji aktivní brzy ráno a navečer.

Doporučený článek:  Nejen komár nebo klíště. Zaútočit může i mravenec, jeho kousnutí nese vážná rizika

Jak probíhá bodnutí komárem

Komáři mají speciální ústní aparát, který neštípe ani nekouše, ale bodá. Komár je vybaven třemi páry jehel, první pár je opatřen zuby a používá se k propíchnutí kůže, druhými jehlami si komár otevře ránu a třetími jehlami může v pohodlí sát krev. U třetího páru jehel je ještě to specifikum, že jen jedna jehla saje krev a druhá pouští do postiženého místa sloučeniny, které zabraňují koagulaci krve.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky bodnutí komárem

Jak vypadá samotný vpich komárem, ví asi každý, ale příznaky jsou u každého člověka trochu jiné. Vše je závislé na síle imunitního systému. U některých lidí vyvolají sloučeniny vpuštěné do těla velmi silnou alergickou reakci. Nejčastěji se setkáváme s charakteristickou svědivou bublinou v místě vpichu, bolestí a také zčervenáním postiženého místa.

Doporučený článek:  Ovocné tinktury v sobě koncentrují zdraví a sílu. Na ty nejlepší si musíme počkat i rok

Co na komáří bodnutí pomáhá?

V lékárnách jsou k dostání prostředky, které zmírňují účinky kousnutí komárem. Gely, mastičky nebo kapky, které se dají použít také v případě bodnutí jiným hmyzem. Zmírňují alergickou reakci organismu. Tyto masti by měly obsahovat hydrokortizol, jelikož je silně protizánětlivý. Doma zkuste na tato postižená místa použít aloe vera, mentol nebo studený obklad. Při větší alergické reakci se také vyplatí sáhnout po octu, plátku citronu nebo lze použít i šťáva z rozkrojené cibule.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/outdoor-health/home-remedies-for-mosquito-bites