Zdraví, Životní styl

Klíčem k dobrému spánku je jeho správná délka. Příliš krátké i příliš dlouhé spaní člověku škodí

Britští vědci tvrdí, že to, jak člověk spí, může pomoci odhalit zdravotní problémy a posoudit riziko předčasné smrti. Nejdůležitějším ukazatelem jsou krátká probuzení v noci, která si obvykle lidé ráno ani nepamatují. Výsledky výzkumů byly publikovány v různých časopisech.

Spěte dobře a zdravě

Správný spánek je jako elixír života. Máme-li dostatek spánku, máme dobrou náladu a schopnost našeho mozku soustředit se a pamatovat si je větší. Kvalitní spánek je také spojen s větší kreativitou, lepším zvládáním stresu a řešením problémů. Čím je člověk starší, procesy, které probíhají v mozku, i když jsou stále velmi intenzivní, se zpomalují.

Proto se snižuje čas, který mozek potřebuje pro strukturu, regeneraci a konsolidaci paměťových stop. Tříleté děti potřebují asi 12–13 hodin spánku denně. Později postupně klesá potřeba spánku stále více a více, dokud nedosáhneme dospělosti. Podle nejnovějšího výzkumu dospělý člověk potřebuje nejméně 6 a ne více než 8 hodin spánku. Toto je nejlepší a nejúčinnější doba pro regeneraci.

Zdroj obrázku: Freepik

Poruchy spánku a nespavost

Mělo by se ale jasně zdůraznit, že výsledky této studie ukazují pouze průměrné údaje. Spánek každého z nás je velmi individuální. Určitě je třeba věnovat pozornost faktorům, jako například tomu, zda vstaneme ráno odpočatí. Spíme-li příliš krátce, probudíme se příliš ospalí, a spíme-li příliš dlouho, jsme pomalí a máme špatnou náladu. Co se týká poruch spánku, také existuje mnoho faktorů, které je ovlivňují.

Poruchy spánku nejsou nic výjimečného. A čím více o potížích se spánkem přemýšlíme, tím spíše si je přivoláváme. Nejhorší věc, kterou můžeme udělat, je bojovat se sebou a pokusit se usnout na sílu. Máme-li v ložnici hodiny a díváme se, kolik času uběhlo a my jsme ještě neusnuli, jen na sebe vyvíjíme ještě větší tlak.

Zdroj: https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-020-09275-3, https://medlineplus.gov/sleepdisorders.html, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/how-many-hours-of-sleep-are-enough/faq-20057898, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2864873/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2864873/, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fgene.2021.663449/full, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3988958/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8239359/, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/how-many-hours-of-sleep-are-enough/faq-20057898