Zdraví

Nejen ztráta paměti. Alzheimerovu chorobu prozradí i jiné, méně nápadné znaky

Alzheimerova choroba je závažné neurodegenerativní onemocnění, které vede k demenci. Obvykle se objevuje u lidí nad 65 let, ale i mnoho mladších lidí si není jistých, jestli jim nehrozí vznik této choroby. Vědci z Lékařské fakulty v Indianapolis zkoumali, které příznaky se u pacientů objevují jako první, a varují před nimi veřejnost

Neuropsychiatrické příznaky před ztrátou paměti

Lidé si spojují tuto chorobu s věkem, ale není to vždy pravidlem. Objevit se může i u mladších lidí. Vědci se proto o ni neustále zajímají. Zjistili, že příznaky jako apatie nebo podrážděnost se objevují u většiny pacientů s Alzheimerovou chorobou dříve, než dojde ke ztrátě paměti. „Ještě před nástupem kognitivních deficitů se u významného počtu pacientů s Alzheimerovou chorobou začínají projevovat změny nálad a je pravděpodobnější, že se u nich rozvinou příznaky deprese,“ řekl vědec.

Doporučený článek:  Superpotravina za pár korun, ale s mimořádnými vlastnostmi: lněná semínka zharmonizují celé tělo
Zdroj obrázku: Freepik

Ztrátě paměti předchází typické symptomy

Studie se zaměřila na část mozku, jejímž hlavním úkolem je aktivovat motivační systém a stimulovat akci. Činnost této oblasti v mozku se u pacientů s Alzheimerovou chorobou snižuje. Není to pravidlem, ale právě díky tomuto faktu se většinou objeví chronická apatie a nedostatek ochoty spolupracovat. Právě tyto symptomy vás mohou upozornit na blížící se chorobu.

Tyto příznaky můžete zaznamenat u svých blízkých, ale bohužel žádná účinná léčba zatím neexistuje. Podle vědců se v postižené části mozku nachází receptory propustné pro vápník. Receptor, který v mozku chybí, umožní vápníku vstup do neuronů, což způsobí jeho přetížení. Vápník se začne hromadit a spustí mnoho intracelulárních změn, které mohou být pro neuron a zdraví mozku fatální.

Doporučený článek:  Kopřiva patří mezi léčivé byliny dostupné každému

Změny v mozku můžete pozorovat na vlastní kůži

Synaptická změna v mozku způsobí jinou náladu a motivace. Vědci, kteří provedli tento výzkum, uvedli, že zacílení a blokování receptorů v mozku může zabránit nebo oddálit nástup příznaků, které jsou typické pro Alzheimerovu chorobu a nakonec vedou ke ztrátě paměti.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/alzheimers-disease/symptoms/