Domov, Rady a tipy

I bez přípravků plných chemie může domov zářit čistotou. Inspiraci najdeme u našich babiček

V minulosti nebyl přístup k čisticím prostředkům tak snadný. Ženy se s úklidem musely vypořádat po svém, často používaly cokoliv, co měly po ruce. Mýdlo třeba nesloužilo jen k mytí rukou, ale také k praní. Popel pak například používaly na čištění stříbrných příborů. Jak uklízely naše babičky? Níže jsou uvedeny některé z nejlepších metod pro ekologické a levné čištění.

Písek a soda na hrnce

Obě tyto látky skvěle fungují na připálené nádobí a navíc mu dodávají pěkný lesk. Písek setře spálenou vrstvu a důkladně umyje také vnější stranu hrnce. Jedlá soda má zásaditou reakci a díky tomu důkladně vyčistí špinavý hrnec a navíc pohltí nepříjemný zápach ze zbytků jídla. Na vlhkou houbičku dejte trochu sody nebo písku a špinavou část hrnce důkladně vydrhněte. Poté prášek opláchněte velkým množstvím vody, umyjte pod proudem vody a nakonec důkladně osušte.

Doporučený článek:  K dokonalé pleti nemusí dopomoci jen kosmetický salon. Ty nejlepší triky zvládnete i doma

Čištění stříbra popelem

Stříbrné nádobí může časem začít šednout a tmavnout. O jeho vzhled se vyplatí pečovat předem a zabránit tak tvorbě nehezkých skvrn. Dříve hospodyňky čistily stříbrné nádobí popelem. Budete potřebovat jen bavlněný hadřík, který mírně navlhčete. Poté naberte na hadřík malé množství popela a vyčistěte špinavé věci. Nakonec příbory vyleštěte a máte hotovo!

Zdroj obrázku: Freepik

Glycerin pro krásně měkké ručníky

Glycerin je látka, která může snadno nahradit aviváž. Jestliže jsou vaše ručníky po každém vyprání tuhé a hrubé, malé množství této látky dokáže tento problém vyřešit. Nejjednodušší je nalít do nádobky na aviváž tři polévkové lžíce glycerinu a nastavit pračku na krátký prací cyklus.

Doporučený článek:  Skvrny od krve pomůže vyčistit sůl, peroxid vodíku nebo jedlá soda

Mýdlo na odolné skvrny

Naše babičky používaly k odstraňování skvrn obyčejné mýdlo. Vlastně se nejedná o nic jiného než směs glycerinu, chloridu sodného, ​​kyseliny citrónové a karboxylové. Dá se užívat na každodenní hygienu, ale také pro odstraňování odolných skvrn.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/cleaning-products-tools/homemade-cleaners/