Zdraví

Játrům škodí alkohol, nadbytek cukru i některé léky

Alkohol patří mezi nejnebezpečnější suroviny pro naše játra. Existuje ovšem mnoho dalších potravin a léků, které mohou poškodit játra a narušit jejich funkčnost. Játra jsou pro naše tělo velmi důležitá. Jejich úžasnou vlastností je, že se dokážou poměrně dobře regenerovat. Při velkém poškození ale k obnově nedochází a můžete skončit s mnoha zdravotními problémy. Na co byste si měli dávat pozor?

Alkohol

Alkohol je zaručeně první věc, která vás napadne v souvislosti s játry. Hodně lidí si myslí, že je pro ně škodlivé jen velké množství, ale i konzumace malého množství játra hodně ovlivňuje. Dráždí žaludeční sliznici, narušuje činnost střev, brání vstřebávání potravy a poškozuje buňky. I malé množství alkoholu může zvýšit cholesterol a poškodit buněčné membrány hepatocytů (jaterních buněk). Výsledkem pití alkoholu z dlouhodobého hlediska může být hepatitida nebo cirhóza.

Doporučený článek:  Po bodnutí komárem není nutné běžet do lékárny. Alergické příznaky zmírní domácí medicína
Zdroj obrázku: Freepik

Sladkosti a zpracované potraviny

Cukr je zabijákem dnešní doby. Nebezpečná je zejména fruktóza, kterou výrobci uměle přidávají do nápojů, sladkostí nebo zpracovaných potravin. Fruktózový sirup a rafinovaný cukr negativně ovlivňují regeneraci jater. Nadbytek cukru povede ke koncentraci špatného cholesterolu a triglyceridů v krvi. Nadměrná konzumace cukru může vést také k tzv. nealkoholickému ztučnění jater a budete mít podobné problémy jako při konzumaci alkoholu.

Mastné maso a léky

Grilovací sezóna je v plném proudu. Bohužel se někdy stane, že maso spálíme. Konzumace spáleného nebo tučného masa je pro játra velkou zátěží. Spálené maso obsahuje karcinogenní složky, zatímco tučné maso bude podporovat ztučnění jater a zvyšování špatného cholesterolu.

Doporučený článek:  Neustálá únava dokáže znepříjemnit život. Příčina nemusí být tak banální, jak se může zdát

Problémy s játry mohou způsobit i některé léky. Potíže nastanou, jakmile užíváte některé léky dlouhodobě nebo v nesprávném množství. Obojí může vyvolat poškození jater, které zvýší aktivitu jaterních enzymů. Nejčastěji působí problémy antidepresiva, ale také oblíbený paracetamol. Pamatujte, že byste na léky nikdy neměli pít alkohol. I to může způsobit poškození jater.

Zdroj: https://newsroom.uw.edu/postscript/study-looks-how-disease-scarring-disrupts-liver-regrowth, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alcoholic-hepatitis/symptoms-causes/syc-20351388, https://www.medicalnewstoday.com/articles/even-modest-consumption-of-added-sugar-may-affect-the-liver, https://www.scirp.org/html/13-2700578_26785.htm, https://www.msdmanuals.com/home/liver-and-gallbladder-disorders/drugs-and-the-liver/liver-injury-caused-by-drugs