Rady a tipy

Orchidej je citlivá na správnou zálivku. Ideální způsob je ponoření do vody

Orchideje patří mezi nejkrásnější rostliny, které doma můžeme pěstovat. Jsou celkem nenáročné, ale jejich květy jsou krásné a bohaté. Problémem může být to, že většina lidí ani netuší, jak je zalévat a kolik vody jim dopřát, aby se jim dařilo. Velmi snadno mohou být kořeny napadány houbovými nemocemi. Vyplatí se tak orchideje koupat, protože si pak vezmou jen tolik vody, kolik potřebují.

Jak budou koupele na orchideje působit?

Kdy by se měla orchidej zalévat? Záleží na tom, v jaké je zrovna fázi. Vody ale potřebuje méně, než je u rostlin běžné. Její kořeny jsou na vodu velmi citlivé, a pokud jí mají příliš, mohou se dostat do problémů a postupně uhnijí. Pak zahyne i celá rostlina. Jak poznat, že má orchidej žízeň a potřebuje vodu? Sledujte barvu kořenů – jestli jsou zelené, rostlina je v pořádku. V opačném případě budou kořeny šedé nebo bílé a je nutné zasáhnout a dopřát jim vodu.

Doporučený článek:  Tinktura z angreštu překvapí sladkokyselou chutí, to nejlepší však skrývá uvnitř

Proč zvolit zrovna koupel? Orchideje si vezmou pouze tolik vody, kolik budou potřebovat. Proto je možné je postavit do odstáté vody a několik hodin počkat, až si vezmou, kolik jim vyhovuje. Plně hydratovanou květinu pak můžete postavit zpátky na místo. Jak to ale udělat, abyste rostliny nepoškodili?

Zdroj obrázku: Freepik

Jak celou koupel provést?

Do misky nebo kbelíku dejte vodu, nechte chvíli stát, aby měla pokojovou teplotu, a rostlinu do ní postavte. Myslete ale na to, že hladina vody se nesmí dostat výše, než jsou kořeny orchideje. Namočit se nesmí ani její listy. Pro rostlinu bude vhodné nechat ji ve vodě nanejvýš půl hodiny. Přebytečnou vodu nechte volně odtéct. Je velmi důležité, jaká voda bude na orchideje použita.

Doporučený článek:  Domácí masky vlasy posílí a vrátí jim život

Nesmí to být tvrdá voda, která by mohla rostlinu poškodit. Kvalita vody ovlivní celý proces růstu a následného kvetení. Proto bude nejvhodnější filtrovaná nebo dešťová voda. Balená neperlivá voda bude také vhodná. Pokud budete používat vodu z kohoutku, měli byste ji nechat několik hodin odstát, aby se odpařil chlór.

Zdroj: https://orchidsupplies.co.uk/Phalaenopsis-When-How-To-Water-Orchids