Je doslova zabijákem lidstva, ale málokdo si to uvědomuje. Stres stojí za mnohými civilizačními onemocněními, ohrožuje kardiovaskulární a trávicí systém, likviduje obranyschopnost těla. O stresu sice odborníci i laici hovoří často, ale co doopravdy způsobuje a jak se s ním vypořádat?
Útěk nahradily napětí a nadváha
Stres je reakce organismu na akutní situaci, spouští mechanismy, které vedou k vyhodnocení hrozby, a přináší adekvátní reakci na vzniklou situaci. Základem je v dané chvíli bojovat, nebo utéci, což umožňuje hypofýza mozku a nervový systém. Při stresové zátěži dochází ke zvýšení produkce adrenalinu a noradrenalinu i průtoku krve do svalů, zrychluje se dýchání i srdeční frekvence. Signál k záchraně při akutním stresu nemá na organismus negativní vliv, bohužel chronický stres ano. Vede k neustálému napětí a vysoké hladině stresového hormonu, což ovlivňuje fungování celého těla. Důsledkem je nadváha i mnohá onemocnění.
Příznaky chronického stresu
A jak se projevuje v životě neustálé vypětí a chronický stres? Mezi příznaky patří:
- špatná nálada, neustálé napětí, potíže s koncentrací;
- nervozita, plačtivost;
- bolesti hlavy a na hrudi;
- dušnost;
- potíže se spánkem, insomnie;
- třas rukou;
- průjem, zácpa, trávicí obtíže, gastritida, vředy;
- nechutenství;
- nadměrné pocení;
- partnerské potíže, snížená chuť na sex.
Trpí srdce, trávení i imunita
Vlivem chronického stresu trpí srdce, mohou se vytvořit krevní sraženiny vlivem vylučovaného kortizolu, který zesiluje účinky adrenalinu. Stažené cévy pak vedou ke zvýšenému krevnímu tlaku a poškození srdce. Adrenalin stojí za potížemi s trávením, protože zvyšuje produkci trávicích kyselin. Lidé žijící v neustálém stresu pak trpí často na gastritidu nebo vředy. Dlouhodobý stres způsobuje rozvinutí zánětlivých procesů, vyšší hladinu glukózy a mastných kyselin v krvi, trpí tak oběhová soustava i imunitní systém. Důsledkem chronického stresu je též nadměrná chuť k jídlu, která vede k nárůstu hmotnosti.
Jak žít bez stresu
Pro zvládání stresu je nutné se vypořádat s problémy a zaměřit se na sebe a své vlastní potřeby. Je možné se vyhýbat stresovým situacím, zvyšovat postupně odolnost vůči stresorům. Řešením je vyhledat pomoc psychoterapeuta a zaměřit se na změnu životního stylu včetně jídelníčku. Pomůže také zvýšení fyzické aktivity a zaměření se na relaxační techniky zahrnující poslech hudby, dechová cvičení nebo wellness procedury.
Zdroj: https://www.webmd.com/balance/stress-management/features/10-fixable-stress-related-health-problems, https://www.apa.org/topics/stress/body, https://www.yalemedicine.org/conditions/stress-disorder, https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=1&ContentID=2171, https://www.healthline.com/nutrition/16-ways-relieve-stress-anxiety