Zdraví

Nenechte opar vyhrát. Domácí léky ho zastaví hned na začátku a předejdou bolesti

Herpes je otravné onemocnění, které se nejčastěji projevuje v oblasti kolem úst. Je způsobeno virem HSV, který zůstává v lidském těle po zbytek života. Když tento virus spí, jeho přítomnost vůbec necítíme. Když na rtech uvidíte první náznak bubliny, musíte okamžitě jednat. V tomto boji vám pomůže aloe vera nebo obklad z cibule a česneku.

Odkud pochází herpes

Herpes simplex, jinak známý jako opar, je infekční onemocnění způsobené virem HSV. Když se jednou u člověka objeví, zůstává v jeho těle po zbytek života. Někdy je tato nemoc asymptomatická, ale jindy jsou vidět příznaky nepříjemného onemocnění. Nejběžnější jsou malé bubliny, které jsou naplněny průhlednou kapalinou. Postupem času se stávají bolestivými a dotekem s nimi se může virus dostat i na jiná místa. Až po několika dnech se z puchýřů vytvoří strupy, v nichž na konci zůstávají malé červené stopy.

Doporučený článek:  Spaní v podprsence přináší výhody i nevýhody

Prvním řešením, jak se zbavit oparu, je udělat obklad z cibule a česneku. Tato zelenina obsahuje baktericidní sloučeniny síry. Ty pomáhají snižovat nepříjemné příznaky oparu. Stačí dát kousek jednoho z uvedených produktů na nemocné místo. Podržte jej pět minut a poté nemocnou pokožku jemně otřete kapesníkem. Můžete také připravit cibulový sirup, který se snáze nanáší.

Zdroj obrázku: Freepik

Léčivé aloe vera

Aloe vera obsahuje kyselinu salicylovou, která snižuje svědění a bolest spojenou s herpetem. Kromě toho má zvlhčující vlastnosti, které pomohou uklidnit podrážděnou pokožku kolem úst. Vše, co musíte udělat, je nakrájet kousek aloe vera na polovinu a aplikovat ho na postižené místo na několik minut. Celý proces hojení bude probíhat mnohem rychleji a nepříjemné bubliny zmizí beze stopy.

Doporučený článek:  Jahody milujeme všichni. Na rizika přitom myslí málokdo, ne všichni je mohou jíst

Přestože citrónová tráva je spojena hlavně se zklidňujícími vlastnostmi, vyrovná se i s herpetem. Tato bylina má antivirový účinek a třísloviny s fenolovými kyselinami v ní obsažené bojují proti viru HSV. Uvařte sáček s citrónovou trávou a počkejte, než vychladne, poté namočte vatový tampon a aplikujte na nemocné místo. Opakujte léčbu dvakrát denně, nejlépe ráno a večer. V lékárně si můžete pořídit také olej z citrónové trávy, která má stejný účinek.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/popping-a-cold-sore#takeaway