Zajímavosti, Zdraví

Bolestivá menstruace se týká více než 80 % žen. Na mozek má překvapivě negativní dopad

Přestože menstruace není nemoc, menstruační bolest může být nesnesitelná. Některé ženy během menstruace trpí tolik, že jim nepomáhají ani silné pilulky proti bolesti. V extrémních případech se může objevit také zvracení a mdloby. Když je menstruační bolest silná, v mozku ženy dochází ke strukturálním změnám.

Roční utrpení

Menstruace se nepovažuje za nemoc. Považuje se za fyziologický, to znamená naprosto přirozený proces, který opakovaně probíhá v ženském těle. Proto se ženy, které menstruují, snaží normálně vykonávat své povinnosti jako chození do práce či školy, vaření, úklid a starání se o domácnost. Často to dělají navzdory obrovské bolesti v dolní části břicha, zad, prsů, jakož i jiným příznakům.

Doporučený článek:  Ředkvičky osvěží, výborné jsou ve formě šťávy

Syndrom dysmenorey není neobvyklý. Podle publikace Prevalence menstruační bolesti u mladých žen, jejímiž spoluautory jsou Giovanni Grandi, Serena Ferrariová a Anjez Xholli, menstruační bolest postihuje asi 84 procent žen na celém světě. Syndrom dysmenorey se nejčastěji vyskytuje u mladých žen. Může se objevit při první menstruaci, ale mnohem častěji přichází s věkem kolem 20 let.

Zdroj obrázku: Freepik

Nikdo neví, co ji způsobuje

Vědci ani lékaři nevědí, co tento syndrom způsobuje, a proto je léčba hlavně symptomatická a spočívá v odstranění bolesti podáváním silných léků proti bolesti. Ženy, které hledají pomoc, často slyší od gynekologů, že je to normální, což následně jen zintenzivňuje strach z menstruace. Menstruační bolest není trvalá, vyskytuje se, když dojde k menstruačnímu krvácení. Z tohoto důvodu je pro vědce a lékaře obtížné ji klasifikovat.

Doporučený článek:  Káva je výborná a příjemně povzbudí. Přesto není vždy nejlepší volbou

Četné studie prokázaly, že chronická bolest ovlivňuje fungování a strukturu mozku. Způsobuje změny v chování, emocionální a duševní poruchy, jakož i kognitivní poruchy. Menstruační bolest však nelze klasifikovat jako chronickou. Objevuje se jednou měsíčně a ne trvale. Výzkum ukázal, že abnormální změny v objemu šedé hmoty byly přítomny u pacientek trpících silnou menstruační bolestí i v období bez pocitů bolesti. To dokazuje, že nejen chronická bolest, ale také cyklická bolest může vést k dlouhodobým změnám v centrálním nervovém systému.

Zdroj: https://www.glowm.com/section-view/heading/Dysmenorrhea/item/9