Zdraví

Nezvyklá pachuť v ústech může být příznakem nemoci

I když jsme nekonzumovali žádné jídlo, může se stát, že v ústech ucítíme zvláštní chuť. Může to být hořkost, sladkost, kyselost nebo kovová pachuť. Je namístě zpozornět, protože to může být první znamení závažného zdravotního problému.

Tento problém určitě nepodceňujte

V ústech, hlavně na jazyku, ale i na patře, v krku a v horní části jícnu, se nacházejí chuťové pohárky. Jedná se o chuťové receptory, díky kterým si můžeme vychutnat jídlo a určit, jestli nám chutná, nebo ne. Pokud však v ústech cítíme pachuť, i když nic nekonzumujeme, měli bychom zpozornět. Tento stav se může objevit v noci, delší dobu po jídle nebo v náhodných časech, kdy to vůbec nečekáme. V tomto případě nám tělo chce něco sdělit.

Doporučený článek:  Bílý povlak na jazyku může signalizovat vážné choroby. Těmito přírodními metodami se jej zbavíte

Kovová pachuť v ústech může svědčit o velkém počtu chorob. A proto pokud tento problém pociťujete často, určitě byste měli navštívit svého lékaře, aby diagnostikoval příčinu. Může se jednat o zánět dásní nebo ústní sliznice, orální mykózu, otravu kovy nebo doplňky, nebo dokonce o poruchy nervového systému. Tento jev se může objevit také v těhotenství nebo naznačovat onemocnění ledvin a jater.

Zdroj obrázku: Freepik

Co znamená sladká a kyselá chuť v ústech

Pokud si člověk stěžuje na sladkou chuť v ústech, měl by věnovat pozornost cukru v krvi. Proto je vhodné zvážit testy na cukrovku. Může se však jednat i o onemocnění, jako je chronická tonzilitida nebo poruchy s trávením, problémy se slinivkou břišní nebo i poruchy nervového systému. Pokud se vyloučily některé z těchto onemocnění, lékař začne s krevními testy a testy moče.

Doporučený článek:  Některé každodenní návyky snižují správnou funkci střev

Pokud bojujete s problémem pálení žáhy, určitě znáte kyselou chuť v ústech. Kromě bolesti za hrudní kostí a pocitu pálení v jícnu se v ústech objevuje nepříjemná kyselá chuť. Nemusí to však vždy znamenat jen pálení žáhy. Problém může spočívat mnohem hlouběji, například může souviset s problémy s trávením. Může se jednat o zánět žaludku nebo dvanáctníku, jakož i problémy s ledvinami.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/why-do-i-have-a-sweet-taste-in-my-mouth/, https://health.clevelandclinic.org/sour-taste-in-your-mouth-here-are-the-7-most-common-causes/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/313744, https://www.nidcr.nih.gov/health-info/taste-disorders