Krása, Zdraví

Hormony ovlivňují vzhled více, než se zdá. Stav pokožky vše prozradí

Kožní problémy jsou častými obtížemi, které se týkají nejen nemocných lidí. Kůži a celkově pokožku ovlivňuje spousta faktorů, především strava a také pobyt venku. Hormony řídí naše tělo a je tak nasnadě, že budou mít vliv také na pokožku. Hormony jsou příčinou například přibírání na váze nebo nečistot pleti. Hormonální poruchy se na kůži objeví velmi rychle a je potřeba je rychle řešit.

Dávejte si pozor na dlouhodobé problémy

Každému se sem tam objeví malý pupínek na tváři nebo zjistí, že se mu udělala nová vráska. Kvůli tomu není třeba si dělat velké starosti. Problémem ale může být, pokud takový problém trvá delší dobu a nemůžete se nečistot, vrásek nebo celulitidy dlouho zbavit. Všímejte si například změn barvy kůže. Některé skvrny mohou vzniknout, pokud jste delší dobu na slunci. I vlivem hormonů se ale může proměnit barva pokožky a na to je potřeba dát pozor.

Problém může být i nadměrná tvorba kožního mazu a následné akné. Akné je nejčastěji na obličeji, ale objevit se může také v dekoltu, na zádech nebo na jiných částech těla, kde to není tolik obvyklé. Příčinou je vysoká hladina prolaktinu. Pokud se vám nedaří zbavit se pupínků speciálními přípravky, možná bude vhodné nechat si změřit hladinu hormonů.

Zdroj obrázku: Freepik

Všímejte si vrásek i suché pokožky

Problémem může být také celulitida, která se vyskytuje především na zadní části stehen. Objevit se ale může také na břiše. Celulitida se projeví, pokud tělo zadržuje vodu, ochabují cévky a také se objevují otoky. Může za to nadbytek estrogenů, který se objevuje hlavně v pubertě, těhotenství nebo v období menopauzy.

Nadbytek estrogenů je zodpovědný také za změnu barvy kůže. Kvůli němu pokožka ztratí svou pružnost a bude rychleji stárnout. Může se objevit také suchá a podrážděná pokožka, kterou bude problém vyživit a hydratovat. Ukazuje se především na kolenou a loktech, kde je kůže velmi namáhaná.

Zdroj: https://drzenovia.com/blogs/skin-journal/4-skin-signs-hormonal-imbalance