Krása, Zdraví

Krásná pleť a kilogramy dole: stačí si jen trochu okořenit život

Hřebíček je známý hlavně jako součást hřejivých nápojů během zimy. Pravdou je, že bychom ho měli užívat během celého roku, protože má neuvěřitelně léčivé vlastnosti. Při žvýkání hřebíčku se zbavíte bolesti zubů a hřebíčkový nálev zase pomůže zpomalit stárnutí pokožky. Pamatujte, že hřebíčkový nálev není pro každého. Kdo by hřebíček neměl užívat?

Hřebíčkový nálev připravíte jednoduše doma

Výroba domácího nálevu z hřebíčku je velmi jednoduchá. Vezměte jednu čajovou lžičku celého hřebíčku a zalijte 200 ml vroucí vody. Nechte 7 minut louhovat a poté můžete pít. Máte-li mletý hřebíček, použijte 2 lžičky na 200 ml vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat a poté můžete nálev začít konzumovat nebo používat zevně na kůži.

Doporučený článek:  Způsob přípravy pokrmu ovlivňuje, nakolik tělu prospěje

Hřebíček na hubnutí a proti vráskám

Hřebíček dokáže zrychlit metabolismus, což pozitivně ovlivňuje hubnutí. Navíc reguluje cukr v krvi, takže je vhodný také pro diabetiky. Stejně vám pomůže také proti vráskám, kdy můžete využít sílu hřebíčkového oleje. Nepoužívejte ho ale čistý, vždy ho nařeďte. Pomůže vám s vráskami, akné i lupénkou. Navíc díky němu navrátíte své pleti pevnost a pružnost.

Zdroj obrázku: Freepik

Hřebíček na bolest zubů a hlavy

Žvýkání celého hřebíčku může během pár minut zapůsobit na bolesti zubů. Máte-li připravený hřebíčkový nálev, můžete si s ním ústa vypláchnout a také se zbavíte bolesti. Hřebíček obsahuje eugenol, který vám pomůže s bolestmi hlavy a migrénou. Stačí, když si spánky potřete hřebíčkovým olejem. Nalít ho můžete také do vany nebo ho použít při aromaterapii.

Doporučený článek:  Tonikum pleť projasní a zkrášlí. Nejlépe bude působit to vlastnoručně připravené

Kdo by hřebíček neměl používat?

Hřebíček může interagovat s léky, například warfarinem. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, by ho také neměli konzumovat. Diabetici ho mohou užívat jen v menším množství, kdy jim neublíží. Velké množství může způsobit hypoglykémii nebo hyperglykémii. A nedoporučuje se ani těhotným a kojícím ženám.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cloves