Zdraví

Některé potraviny pomohou vyčistit střeva a zajistit tak jejich správné fungování

Zdraví se skrývá ve střevech, proto je nutné dbát na správný jídelníček i myslet na očistu tlustého střeva od toxinů a hlenů. Zdravá střeva umožňují rychlou látkovou výměnu, napomáhají k dobré náladě a harmonizují stav těla. Jak ale plak z tlustého střeva odstranit? Pomohou správně zvolené potraviny!

Tlusté střevo je klíčem ke zdraví

Tento úsek střeva je poslední, dlouhý asi 1,5 metru, a je důležitý pro tělo z mnoha různých důvodů, především se v tlustém střevě absorbuje voda, živiny, soli a minerály. Tlusté střevo má k tomu na starosti vylučování nepotřebných látek z těla ven. Při potížích s tlustým střevem dochází k trávicím problémům, k bolestem břicha, k nevolnostem nebo k zácpě či k průjmu. Tlusté střevo se doporučuje čistit od nánosů plaku, toxinů a hlenů pomocí diety nebo různých potravin. Jak postupovat?

Očista střev pomůže s únavou

Vyčerpání nebo únava? Právě to jsou další příznaky chronických potíží tlustého střeva, protože jídelníček obsahuje nedostatek vody nebo méně vlákniny, ve střevech se pak hromadí plak a hleny. Může docházet k úporným zácpám, nahromaděné zbytky mohou rozšiřovat toxiny a vést k závažnějším onemocněním. Jednou z možností, jak střeva vyčistit, je změnit jídelníček, aby nedocházelo k hromadění usazenin.

Zdroj obrázku: Freepik

Kilogramy nebezpečných usazenin

Ve střevech dospělého jedince se nachází 5–8 kilogramů fekální hmoty, přičemž hmotnost usazenin roste s kily navíc. Obézní lidé tak mohou mít v těle několik kilogramů usazenin obsahujících množství toxinů, namístě je proto zařadit potraviny podporující trávení, které pomohou zbytky z tlustého střeva odstranit. Základem jsou výrobky s vysokým obsahem vlákniny, která podporuje peristaltiku. S rozhýbáním střev pomůže také pravidelné cvičení a chůze, která je prevencí proti zácpě. Mezi další účinné čističe střev patří syrová zelenina a ovoce, jako jsou:

  • papriky, rajčata, cukety;
  • hlávkový salát, mrkev, červená řepa, chřest;
  • čočka, artyčoky;
  • jablka;
  • mandarinky;
  • banány.

Dále pomohou potraviny bohaté na draslík, balzámem pro střeva jsou sušené švestky, fíky nebo datle. Součástí diety musí být řádný pitný režim s příjmem asi 2 litrů vody a bylinkových čajů, především mátového, zázvorového nebo kopřivového. Během očisty se nedoporučuje konzumovat tučné a smažené pokrmy, sladkosti a průmyslově zpracované potraviny.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/digestive-health/colon-cleanse-diet, https://my.clevelandclinic.org/health/body/22134-colon-large-intestine, https://www.medtronic.com/us-en/patients/treatments-therapies/colon-diseases.html, https://www.healthline.com/health/natural-colon-cleanse