Zdraví

Skutečné bohatství bobkového listu nespočívá v jeho chuti. Na zdraví působí jako zázrak

Bobkový list patří do oblíbené trojice, které se říká mezi kuchaři „divoké koření“. Spolu s novým kořením a černým pepřem nesmí chybět ve vývarech, ale také v omáčkách nebo při pečení masa. Bobkový list se však nepoužívá jen při vaření, má řadu léčivých účinků a je oblíbeným prostředkem v lidovém léčitelství. Může pomoci s mnoha neduhy, dokonce zlepšit stav pleti, ale může také ublížit. Na co bobkový list používat a kdo by se mu měl naopak vyhýbat?

Síla vítězů z Blízkého východu

Bobkový list je název koření, které se používá pro sušené listy vavřínu vznešeného. Tento strom pochází z oblasti Blízkého východu a rozšířil se do celého Středomoří. Už ve starověku byl velmi oblíbený, symbolicky se používá také pro vítěze, kdy se stáčí do věnců. Má velmi specifickou chuť, proto se používá do vývarů, do omáček, ale též při dušení nebo pečení masa. V lidovém léčitelství se používají listy na přípravu nálevu, který se užívá vnitřně i zevně na obklady.

Doporučený článek:  Při úpalu je důležité zchlazení těla a doplnění tekutin
Zdroj obrázku: Freepik

Nálev z bobkového listu

Pro přípravu nálevu z bobkového listu není třeba nic víc než 300 mililitrů vody a 5 gramů listů. Listy se zalijí horkou vodou, nechají se louhovat a po slití lze užívat dle potřeby. V obchodech se zdravou výživou nebo v bylinkářství lze zakoupit také bobkový olej, který je ceněný pro své antibakteriální a adstringentní účinky. Odvar z bobkového listu je vhodný:

  • pro podporu činnosti jater;
  • pro snížení hladiny cukru a cholesterolu v krvi;
  • při kašli a bronchitidě;
  • při bolestech kloubů, svalů;
  • při kožních problémech, akné, ekzému nebo lupénce;
  • při trávicích obtížích, pálení žáhy a nadýmání;
  • při nespavosti;
  • pro snížení rizika rozvoje rakoviny prsu.
Doporučený článek:  Dobrého pomálu. Vitamín A se ve velkém množství mění v jed, poškodí nejen játra

V minulosti se používal jako lék při otravě jídlem, v některých případech však nálev z bobkového listu může uškodit.

Pozor na intoxikaci

Při užívání většího množství odvaru nebo léčbě trvající déle než 3–5 dní může dojít k intoxikaci. Účinné látky obsažené v odvaru mohou také negativně ovlivňovat působení léků, jako jsou antibiotika, antidiabetika, nesteroidní antirevmatika, antidepresiva nebo antikonvulziva. Kúru by také neměly podstupovat děti, těhotné nebo kojící ženy.

Zdroj: https://www.healthifyme.com/blog/benefits-of-bay-leaf/